BLOG


05/2017

POSEZENÍ POD PERGOLOU

Blíží se léto a teplé počasí, které nám umožňuje trávit volný čas či večery s rodinou a přáteli venku na zahradě. Pro tyto účely je jako stvořená pergola, která Vám poskyte prostor pro pohodlné sezení, grilování, úkryt před přímým sluncem či deštěm a mnohdy i romantickou atmosféru. Jak Vaše pergola může vypadat a na co je důležité při jejím zřízení myslet?

Pokud se pro pergolu na své zahradě rozhodnete, ověřte si nejprve, jaké možnosti pro tuto stavbu Vám povoluje stavební zákon – dle §103 zákona č. 183/2006 Sb. nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 m není pro tuto stavbu nutné stavební povolení. Teprve poté se pusťte do dalších kroků.

Najděte vhodné místo pro umístění pergoly, tedy nejlépe zajímavý kout Vaší zahrady s pěkným výhledem ale dostatečným soukromím. Rozmyslete si dobře, zda chcete, aby pergola byla dominantou Vaší zahrady, nebo naopak splynula s okolním prostředím a nebyla nápadná.

 

Při výběru materiálu, velikosti a zpracování dbejte na to, aby se pergola hodila k vašemu obydlí a stylu domova. Sladit styl s domovem můžete nejenom materiálem, ale i nátěrem, druhem sezení či dekoracemi. K sezení můžete využít klasický zahradní nábytek, sedací polštáře, houpačky, hamaky či dnes oblíbený nábytek vyrobený z palet či bedýnek. Jako dekoraci zvolte květiny (zavěšené, popínavé či v ozdobných truhlících), nebesa, barevné potahy a polštářky, světýlka či lampiony. Je to jen na Vás. V blízkosti pergoly doporučejeme vybudovat jezírko, ohniště nebo krb, ale určitě si v dobré společnosti vystačíte s pouhým grilem.
      

Návodů, jak si pergolu postavit svépomocí najdete na internetu spoustu – zapátrat můžete také po video návodech na youtube.

Pokud již pergolu máte, pochlubte se nám a zašlete fotku na prerov@galerierealit.cz.


04/2017

SOUTĚŽ INTERIÉR ROKU

Institut bytového designu uspořádal již druhý ročník architektonické soutěže Interiér roku, v rámci které jsou oceňovány výjimečné interiéry navržené českými a slovenskými architekty (doma i v zahraničí). Soutěžilo se v sedmi kategoriích, přihlásilo se 127 soutěžních projektů a porotu tvořili architekti, designéři, publicisté, pedagogové či malíři. Výsledky byly vyhlášeny na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 28.března.

Absolutní vítěz

LOFT HŘEBENKY, PRAHA – autor: Ing. arch Dagmar Štěpánová, studio Formafatal

Industirálně laděný byt s atypickou dispozicí, pro který autorka sama navrhla několik desítek atypů. Loftový byt se rozkládá na ploše 85 m2, náleží k němu prostorná terasa a výtahem se můžete svést až k sobě domů. Celý interiér je dotažený do sebemenších doplňků a dekorací od návrhu kuchyně přes návrhy sofa, postelí až po rozkreslení polštářů, výběr knoflíků a povlečení.
     

Soukromý interiér – novostavba

Vítězství v této kategorii taktéž získal LOFT na Hřebenkách Ing. arch Dagmar Štěpánové.

Soukromý interiér – rekonstrukce

VENKOVSKÉ OBYDLÍ V JELENSKÉM ÚDOLÍ – autoři: Ing. arch. Olga Frydecká a Šárka Martínková Špačková, Studio Gens

Na začátku 19. století bylo v  Jelenském údolí postaveno 30 domů – usedlostí, které sloužily jako zázemí pro rodiny dřevařů. Po II. světové válce byla většina obyvatel vysídlena.

Při rekonstrukci byl kladen důraz na výhledy do okolní krajiny, na propojení s exteriérem. Dispoziční řešení hlavní obytné místnosti a ložnice, bylo podřízeno výhledům z okna. Interiér atmosférou připomíná venkovský historický objekt. Akcentovalo se zachování původních funkčních prvků. Zásadní je také to, že vznikl prostor, který nabízí dostatek soukromí a komfortní zázemí, ve kterých mohou obyvatelé trávit čas v širším rodinném kruhu.

  

Veřejný interiér I. (tato kategorie zahrnuje zejména hotely a restaurace)

FACH – INTERIÉR PŘÍZEMÍ PÁLFFYHO PALÁCE, BRATISLAVA – autoři: Ilja Skoček a Martin Skoček

Bratislavský Fach je seskupení čtyř propojených provozů v přízemí Pálffyho paláce v centru města. Největší výzvou bylo vytvoření sjednocujícího elementu všech provozoven, přičemž v každé z nich bylo potřeba dosáhnout jiné atmosféry. Velice komplikované bylo nakládání s členitými prostory s minimálními možnostmi dispozičních úprav. Díky vzácné shodě názorů architektů, designérů, klienta a šéfa Fach, se podařilo udržet velmi čistý a minimalistický koncept až do konce.

   

Veřejný interiér II. (tato kategorie zahrnuje např.obchody, nemocnice, školy aj.)

ARCHEOPARK PAVLOV – autor: Architektonická kancelář Radko Květ

Stavba a expozice kombinuje na ploše více než 500 m2 současné audiovizuální technologie i klasickou muzejní prezentaci a zpřístupňuje široké veřejnosti to nejdůležitější, co vědecké výzkumy přinesly v oblasti období paleolitu.

Celý objekt je umístěn pod zemí, na povrch vystupují pouze části bílých betonových věží. Archeopark se nachází na rozhraní extravilánu obce a volné krajiny a je zároveň součástí působivé scenérie Pálavských vrchů.

Cena novinářů

DŘEVOSTAVBA NA KRAJI LUŽNÍCH LESŮ, BRATISLAVA – autor: Ing. arch. Martin Frank, studio Espriniinterier

Dispozice domu je rozdělena do dvou podlaží. Strohá geometrie s pravoúhlými liniemi nábytku a prostorové bílé struktury probíhají interiérem a tím celý prostor sjednocují. Současně umožňují vytvořit čistou plochu pro všechny důležité předměty každodenní potřeby, které jednotlivé místnosti neruší, ale přirozeně zabydlují.

Cena společnosti Velux (důraz na zapojení denního světla do celkové koncepce)

PODKROVNÍ BYT, PRAHA – autoři: Akad. arch. Jaromír Pizinger a Ing. arch. Naďa Pizinger, studio Morix

Jedná se o rekonstrukci půdního bytu v jednom z činžovních domů v pražských Dejvicích. Dispozičně je byt řešen jako hlavní otevřený obytný prostor s kuchyní a dvě malé ložnice. Vysoká světlá výška krovu dala vzniknout malému patýrku nad kuchyní, které slouží jako pracovna. Původní dřevěná podlaha v kombinaci s bílou výmalbou zdí, podhledů i konstrukcí tvoří velmi příjemný pocit z prostoru.

„Chceme najít a veřejnosti představit interiéry nahlížené z různých úhlů pohledu a vybrat takové, které dokážou být běžné populaci skutečnou inspirací,“ vysvětluje Petr Tschakert, ředitel Institut bytového designu, který je organizátorem celé soutěže.

Text a foto: www.interierroku.cz

04/2017

Inženýrské sítě jsou nyní liniové stavby

Dle § 509 občanského zákoníku došlo ke změně pojmu inženýrské sítě, které jsou od měsíce března nahrazeny termínem liniové stavby.

K této změně došlo z důvodu, že liniové stavby jsou širším pojmem – kromě vodovodu, kanalizace či elektrického vedení nyní zahrnují i pozemní komunikace a stavby drah. Nadále pak platí to, že tyto liniové stavby nejsou součástí pozemku. Zároveň zanikají předkupní práva, která k těmto liniovým stavbám vznikla v důsledku přechodných ustanovení občanského zákoníku.

„Změna terminologie nebude mít vliv na dálnice, silnice a místní komunikace, neboť pro ty již od roku 2016 platí speciální ustanovení zákona o pozemních komunikacích. Nově by to však mělo platit minimálně pro některé účelové komunikace. Podobné pravidlo bude výslovně zakotveno novelou i v zákoně o drahách,“ vysvětlila Cvrčková z advokátní kanceláře Taylor Wessing.


03/2017

Maximální výše jistoty u nájmu bytu či domu

Novela občanského zákoníku přináší změny v oblasti nájmů. Zákon 460/2016 nyní upravuje výši jistoty (dříve kauce) tak, že pronajímatelé mohou požadovat složení jistoty v maximální výši trojnásobku měsíčního nájemného. Do této maximální výše se ovšem nepočítají zálohy na služby. Doposud byla maximální výše stanovena na šestinásobek a dle Ministerstva práce a sociálních věcí byla v minulosti jistota nepřiměřeně vysoká.
Tato nová maximální výše jistoty se týká nájemních smluv uzavřených od 28.2.2017.


02/2017

Stále se nás klienti ptají, jak je to s daní z příjmu

Daň z příjmu fyzických osob

Při prodeji a pronájmu nemovitosti musí prodávající/pronajímatel zaplatit daň z příjmu.

Osvobození od daně z příjmu – od placení daně z příjmu jsou obecně osvobozeni:

 • prodávající, kteří v nemovitosti prokazatelně bydleli minimálně 2 roky (není nutné zde mít trvalé bydliště, ale je nutné nemovitost využívat prokazatelně k svému bydlení). Pokud zde prodávající měl pouze trvalé bydliště, ale nemovitost nepoužíval k bydlení, pak se na něj osvobození od daně nevztahuje.
 • prodávající, který vlastnil nemovitost déle než 5 let
 • převodce členského podílu v družstvu, který vlastní členský podíl déle než 5 let

Aktuální sazba daně z příjmu fyzických osob je 15%.

Ještě v jednom případě však nebude daň z příjmu platit. A to pokud podle §4 ods. 1 písm. u) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.


01/2017

Stali jste se v roce 2016 vlastníky nemovitosti?

Tak je nejvyšší čas podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato daň se týká rodinných domů, chat, chalup, pozemků i bytových jednotek.

Čas pro podání přiznání máte pouze do úterý 31.1.2017.

zuk508a66_dan_nemovitost

Koho se povinnost podat přiznání týká?

Každý, kdo v průběhu roku 2016 koupil nebo darovací smlouvou získal nemovitost, která se nachází na území České republiky má povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí u příslušného finančního úřadu. Jednoduše řečeno, v případě, že jste vlastníkem nemovitosti k 1.1.2017 týká se tato povinnost i Vás. Jen pozor: přiznání k dani musíte podat finančnímu úřadu, v jehož obvodu (územní působnosti) se nemovitost nachází.

Finanční úřad vypočítá daň a odešle Vám složenku, kterou je potřeba zaplatit nejpozději do 31.5. konkrétního zdaňovacího období – roku. Toto datum si pamatujte, povinnost platit daň je každoroční a vždy se platí do konce května.

Přiznání k dani z nemovitých věcí se provádí pouze jednou, v příštím roce už přiznání podávat nemusíte.

Vlastníte nemovitost už dlouho a myslíte si, že se Vás přiznání k dani netýká?

I dlouhodobé vlastníky nemovitosti chceme upozornit, že pokud v roce 2016 měnili podmínky pro výpočet daně (třeba jste provedli přístavbu, nástavbu, změnila se výměra nemovitosti nebo se z pole stala stavební parcela), i oni mají povinnost oznámit tuto skutečnost prostřednictvím přiznání k dani z nemovitých věcí příslušnému finančnímu

Od letošního zdaňovacího období mohou všichni poplatníci, kteří tuto daň neplatí přes SIPO požádat FU o zasílání informací pro platbu daně na e-mail.

A pozor! Poplatníci, kteří nemovitou věc naopak darovali, prodali nebo jinak pozbyli, to musí oznámit finančnímu úřadu. V případě, že už z výše zmíněných důvodů nejste majiteli některé nemovitosti, ale v tomtéž kraji ještě jinou vlastníte, musíte podat dílčí daňové přiznání.


01/2017

Zajímá Vás, jak si stojí aktuálně realitní trh? 

Sale house and calculator

Sale house and calculator

Průměrná cena bytů vyrostla v minulém roce o 8%.

Růst cen se liší podle regionu, kde je nemovitost umístěna. Největší nárůst zaznamenala samozřejmě Praha.

Ceny panelových bytů rostou rychleji, ale to hlavně proto, že se jich prodá více než cihlových.

Stále se nejvíce prodávají byty o vel.55 až 75 m2.

A jak je to s pozemky?

Cena pozemků se zvýšila o 2,9% a meziročně skoro o 8%. Pozemek je totiž dlouhodobě jedna s nejjistějších investic, má nízké náklady na pořízení, je to dlouhodobě stabilní investice a nepotřebujeme téměř žádné udržovací investice.

Nejvíce se prodávají pozemky v okolí velkých měst a to výměře cca 800m2.

Nejméně rostou ceny domů.

Za poslední rok jen o necelé 3%.

Nejlépe se prodávají starší domy ve městě nebo v blízkosti města.

Noví majitelé můžou při rekonstrukci využít i dotace a to až do konce roku 2021.


11/2016

Víte, že …

… pohádkové domečky trulli charakterizují lehce zvlněnou krajinu jiho italského regionu Apulie. Špičky některých trullů zdobí symboly, podle kterých se identifikovali majitelé či mistři stavitelé a často se zde objevují také křesťanské motivy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


10/2016

Konec stoprocentních hypoték

hypoteka-dum-bydleni-domov-domacnost-hypoteky-2

Jistě víte, že v uplynulé době banky velmi často zájemcům půjčovaly na bydlení celou částku a bylo tak možné pořídit si nemovitost i bez vlastních úspor . Počátkem měsíce října však vstoupilo v platnost nové doporučení centrální banky a banky tak nyní mohou poskytovat hypotéky v maximální výši 95%.
ČNB banky také omezuje v tom, jaké množství hypoték v této výši by ročně měli poskytnout. Podíl hypoték nad 85% by neměly čtvrtletně přesáhnout deset procent.
U těchto hypoték se dá očekávat že poptávka bude vyšší než nově nastavené limity ze strany ČNB. Velmi pravděpodobně tak u nich dojde ke zvýšení úrokových sazeb, případně banky tuto nabídku na čas pozastaví. Centrální banka navíc svá doporučení plánuje od dubna 2017 ještě zpřísnit.
Je zřejmé, že se jedná o snahu předejít problémům některých klientů se splácením v okamžiku, kdy vzrostou úrokové sazba. Lidé, kteří si budou chtít koupit nemovitost, budou potřebovat další finanční zdroje, nejlépe vlastní úspory, což znamená také to, že část lidí přijde o možnost pořídit si vlastní bydlení.

08/2016

ZMĚNY U DANĚ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ

V těchto dnech se nás často ptáte, jaká je momentální situace ve věci úhrady Daně z nabytí nemovitých věcí (dříve Daně z převodu nemovitosti).

Všech, kteří kupují nebo prodávají nemovitost, se dotkne změna v dani z nabytí nemovitostí, kterou po předchozím schválení Parlamentem podepsal na konci červenci i prezident Miloš Zeman. Novela začne platit tři měsíce poté, co vyjde ve Sbírce zákonů, což bývá pár dnů po podpisu prezidentem. S největší pravděpodobností se tak stane v měsíci Listopad 2016.

Daň převáděné nemovitosti bude nově platit kupující, a nikoli prodávající, jak bylo dosud obvyklé. Samotná výše daně se nemění – činí čtyři procenta z kupní ceny (případně úředně stanovené nabývací hodnoty).

Podle dosavadní úpravy hradil daň z nabytí v zásadě prodávající, možná byla ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Druhá strana obchodu byla automaticky pro stát ručitelem za zaplacení daně. Schválená novela nyní ruší také toto ručení.

Na jedné straně tato změna znamená zjednodušení spočívající ve sjednocení osoby poplatníka, na druhé straně však znamená i nutnost pro kupujícího si při financování koupě nemovitosti zajistit také částku odpovídající dani z nabytí nemovitých věcí. Toto může činit problémy při financování koupě hypotečním úvěrem, dá se však očekávat, že banky se této změně přizpůsobí a budou poskytovat úvěr i na úhradu této daně.

V minulých měsících se na trhu s nemovitostmi dalo vypozorovat, že prodávající, kteří nepotřebovali peníze okamžitě, odkládali nabízení své nemovitosti do doby, než se tato úprava stala platnou. Na druhé straně řada lidí si s nákupem pospíšila, aby za novou nemovitost neplatili víc. V této chvíli však není samozřejmé, že novela automaticky způsobí zlevnění bytů, záležet bude na poptávce. Pokud současný zájem kupujících neklesne, prodávající nebude nic nutit snižovat cenu o výši daně.


06/2016

Víte, že … 

snad nejmenší domek na světě pochází z rukou italského architekta Renza Pianiho? Obytná plocha domku má 2 m². Dům je vyroben ze dřeva a exteriér je potažen hliníkovými deskami. Interiér je vybaven rozkládací postelí, která je umístěna pod oknem. V domku je sprchový kout, toaleta a malá kuchyňka.

diogene-house


05/2016

Nájem bytu a jeho údržba. Kdo je povinen provádět a hradit opravy v bytě?

V poslední době se při zprostředkování pronájmu bytů setkáváme s častými dotazy, které se týkají provádění oprav v daném bytě a jejich úhrady. Naši klienti často váhají, v jakých případech a v jaké výši má opravy v pronajatém bytě hradit nájemce a kdy pronajímatel. Proto jsme se rozhodli Vás informovat o náležitostech nájemních smluv, které v těchto případech naši klienti společně uzavírají. Mějte na mysli, že dobře napsaná smlouva v okamžiku potřeby ušetří oběma stranám mnoho starostí. 

Problematika nájmu bytu je v českém právním řádu upravena občanským zákoníkem v souladu se zák.č. 89/2012 Sb

V nájemní smlouvě je potřeba definovat:

 • smluvní strany
 • předmět nájmu vč. příslušenství (např. komora, sklep, zařízení, nábytek apod.)
 • účel nájmu, případně osoby sdílející s Nájemcem domácnost
 • dobu trvání nájmu (zda se nájem uzavírá na dobu určitou či neurčitou, zda se smlouva automaticky prodlužuje apod.) a možnosti výpovědi nájmu, které se řídí zák. č. 89/2012 Sb
 • cenu nájemného a služeb – je nutné rozlišit nájemné, což je nezúčtovatelná paušální částka, kterou hradí nájemce pronajímateli za užívání bytu, a poplatky za plnění s užíváním bytu spojené, tj. za spotřebu energií, dodávku vody aj.
 • termín a způsob úhrady měsíčních plateb (v daný měsíc, na měsíc předem, v hotovosti či na účet)
 • složení jistoty – pronajímatel je oprávněn požadovat složení jistoty (kauce) ve výši až šestinásobku stanoveného nájemného, kterou poté může použít např. k úhradě dlužného nájemného či při poškození bytu či jeho vybavení Nájemcem. V případě, že je z jistoty hrazeno dlužné nájemné, je potřeba danou částku jistoty po předložení výzvy Nájemcem opět doplnit. V případě, že je vše v pořádku, musí pronajímatel po skončení nájemního vztahu jistotu nájemci vrátit. Nájemce má také právo na úroky z jistoty, protože tak dává pronajímateli k využití své peníze, aniž za to dostává protiplnění.
 • další a zvláštní ujednání, na nichž se pronajímatel s nájemcem dohodne. Do této části patří provádění a úhrady oprav, které jsme zmínili v úvodu článku.

Od nového roku platí nový předpis, který se zabývá mimo jiné také prováděním a úhrad oprav v bytě, kterým se smluvní strany řídí, nedomluví-li ve smlouvě jinak.

Co se týče drobných oprav, které platí nájemce, tak jejich celková výše nesmí za rok překročit částku, která se rovná 100 Kč/m² podlahové plochy. V nařízení se za drobné opravy a běžnou údržbu považují zejména:

 • opravy jednotlivých vrchních částí podlah, oken a dveří,
 • opravy a výměny elektrických koncových a rozvodných zařízení,
 • výměny uzavíracích ventilů plynu a vody a opravy vodoměrů s výjimkou hlavního ventilu pro byt,
 • opravy většiny zařízení, která jsou součástí bytu (např. kamna, kotle, digestoře, vodovodní baterie, sprchy, sporák, kuchyňská linka…) včetně výměny drobných součástí těchto zařízení,
 • pravidelné prohlídky a čištění zařízení, která jsou součástí bytu,
 • malování, tapetování, čištění podlah, oprava omítek a čištění odpadů.

Pro všechny další drobné opravy, které nejsou přímo vyjmenovány v novém nařízení vlády, platí limit 1000 Kč na jednu opravu. Pro náklady spojené s běžnou údržbou žádný limit stanovený není.

 • práva a povinnosti smluvních stran – jakým způsobem má nájemce byt užívat, zda může provádět nějaké úpravy, jak často a kdy je pronajímatel oprávněn byt navštívit aj.

V závěru připomeňme, že jako přílohu nájemní smlouvy je důležité vyplnit a podepsat také předávací protokol, ve kterém je uveden den předání bytu a jeho aktuální stav – tedy stav všech potřebných měřičů, soupis vybavení bytu aj.

V GALERII REALIT připravujeme klientům smlouvy po dohodě všech zainteresovaných stran a po jejich vzájemném odsouhlasení. Smlouvy, které poskytujeme v rámci realitního servisu, jsou vždy tvořeny tak, aby stanovily povinnosti a hájili práva všech smluvních stran.


04/2016

Víte, že…

novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí se odsouvá oproti plánovanému dubnového termínu?

Přestože média v uplynulých týdnech stále upozorňovala na to, že se od 1. dubna otáčí daňová povinnost a čtyřprocentní daň bude nově platit kupující místo prodávajícího, už to neplatí.

Návrh, aby daň platil výhradně ten, kdo nemovitost kupuje, na konci října do sněmovny doputoval jako takzvané zákonné opatření ze Senátu. Organizační výbor sněmovny ale projednání zařadil až na stávající schůzi. Navíc i v rámci projednávání v rozpočtovém výboru se sešly pozměňovací návrhy a lhůta na jejich vypořádání se tak z organizačních důvodů posunula až na jaro.

Minimálně do léta bude tuto daň platit stále ještě prodávající – respektive prodávající a kupující se mohou dohodnout, kdo peníze berním úřadům pošle. Povinnost platby daně z nabytí nemovitých věcí kupujícím vejde, dle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy, v platnost pravděpodobně 1. 7. 2016


03/2016

Home Staging v praxi

GALERIE REALIT Vám v rámci kompletních realitních služeb nabízí certifikovanou službu Home Staging – úpravu interiéru za účelem kvalitní prezentace nemovitosti zájemcům o koupi. 

Home Staging má za úkol v zájemcích o nemovitost vyvolat pozitivní dojem, nikoliv před ním maskovat nedostatky. Váš osobitý styl se nemusí shodovat se stylem potenciálního kupce, a právě proto je potřeba odstranit všechny překážky, které brání zájemcům ve vytvoření představy nového domova.

K provozování Home Stagingu je potřeba umět vyhodnotit nemovitost a dokázat její klady vyzdvihnout za pomoci minimálních nákladů. Cílem a zároveň i základní myšlenkou a zásadou Home Stagingu není peníze utratit, ale vydělat – na to je potřeba neustále myslet, a proto při každé realizaci pečlivě zvažujeme, jaké změny a investice se při úpravě skutečně vyplatí. I v případě nedostatku financí na sebemenší úpravy, je v první řadě potřeba nemovitost zbavit nepořádku či nepotřebných věcí. Některé z těchto věcí je možno někde uskladnit a mít nachystané ke stěhování, případně je možno nepotřebné věci a vybavení vyřadit, prodat či darovat.

Na základě domluvy s majitelem nemovitosti se tedy většinou jedná o tyto úpravy:

1/ Změna dispozičního řešení stávajícího vybavení – pozornost zaměřujeme na volnost pohybu a vzdušnost prostoru

2/ Co nejvíce přirozeného denního světla a dostatečné množství světelných zdrojů

3/ Zviditelnění kvalitních materiálů a interiérových prvků

4/ Vymalování prostoru, správná volba a kombinování barev v interiéru

5/ Vyřazení nepotřebných věcí.

Celkově tedy klademe důraz na: dispozice, světlo, materiály, barvy, pořádek a čistotu

Po pečlivých úpravách je důležité pořídit takové fotografie, aby následná prezentace Vaší nemovitosti dosahovala co nejvyšších kvalit a vedla k rychlému a úspěšnému prodeji.  Přednosti nemovitosti a příjemná atmosféra musí z fotografií vyzařovat.
03 2016 HS 203 2016 HS 3


02/2016

Víte, že …

titul Dům roku v kategorii Individuální domy získala brněnská vila, která vznikla dle projektu Ing. Vladimíra Hippera. Vila s obytnou plochou 300 m² a dispozicí 4+1 je značně ovlivněna funkcionalismem. Stavba je umístěná v prudkém svahu, z boku ji drží osmimetrové železobetonové stěny a jádro domu je ukotveno až do skalního podloží devět metrů dlouhými šikmými ocelovými kotvami.

dům roku 2015 foto Archiv architektů 2   dům roku 2015 foto Archiv architektů


01/2016

05 služby

Jak je to v současnosti s Daní z nabytí nemovitých věcí?

Daň z nabytí nemovitých věcí, dříve daň z převodu nemovitosti, se platí z „úplatných převodů nemovitostí“, tedy z prodeje nemovitostí nebo jejich směn. Netýká se bezúplatných převodů, jako je dědictví nebo darování. Tato daň činí čtyři procenta ze základu daně – tedy z kupní ceny nemovitosti (případně úředně stanovené nabývací hodnoty) a v naší zemi ji doposud stále hradí ten, kdo nemovitost prodává (V kupní nebo směnné smlouvě se lze ale dohodnout, že poplatníkem daně bude kupující – tedy nabyvatel). Od dubna 2016 by ji však měl platit nabyvatel, což odpovídá koncepci většiny evropských zemí.

Nyní je prodávající povinen do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl proveden vklad práva do katastru nemovitostí podat daňové přiznání finančnímu úřadu, v jehož obvodu se nemovitost nachází a následně zaplatit daň. Pokud tak neučiní, musí tak učinit nabyvatel, neboť za splnění této povinnosti ručí (má roli ručitele) a stát po něm bude zaplacení daně vymáhat. Změna osoby poplatníka na nabyvatele umožní zrušení tohoto ručení druhou stranou. My však tuto situaci řešíme tak, že se obě strany smluvně dohodnou, že část peněz za nemovitost ve výši daně se automaticky ponechá na depozitním účtu advokátní kanceláře, která zajistí ve spolupráci s námi vklad na katastr nemovitostí a následnou úhradu daně.

Dá se říct, že v současnosti je částka daně fakticky zahrnuta v kupní ceně, převodce logicky navyšuje o částku daně kupní cenu. To ale také znamená, že i základ daně je vyšší, jelikož se počítá z vyšší částky. Dle odborníků sjednocení osoby poplatníka v osobě nabyvatele může přinést tedy i mírné snížení kupní ceny a tím i snížení částky daně.

Problém může spíše nastat na straně toho nabyvatele, který žádá v bance o hypotéku – v současné době totiž není možné financovat čtyřprocentní daň z nabití nemovitých věcí hypotékou a tudíž bude muset kupující počítat s hotovostí navíc. Dá se však předpokládat, že se banky této nové situaci přizpůsobí.


12/2015

Víte, že…

se letos konal první ročník soutěže Předzahrádka roku? Soutěž probíhala ve dvou kategoriích:

 • Předzahrádka bytového domu, kde první příčku obsadil bytový dům v Jaselské ulici
 • Předzahrádka rodinného domu, kde první místo získala předzahrádka v Žeravicích (viz foto).

predzahradka-jaselska-222014_galerie-980           předzahrádka RD


10/2015

10 kancl10 kancl 2


8/2015

05 služby

Jaké jsou výhody uzavření výhradní zprostředkovatelské smlouvy při prodeji nemovitosti?

Výhradní smlouva s realitní kanceláří přináší klientům kvalitnější servis a rychlejší prodej nemovitosti za co nejvýhodnější cenu.

Mnoho klientů si stále myslí, že čím více kanceláří nemovitost nabízí, tím lépe. Opak je však pravdou. V takovém případě se pravděpodobně nemovitost ocitne na několika inzertních serverech a v tiskovinách v různém zpracování, s různými informacemi a rozdílnými cenami. Ze stran kanceláří v rámci konkurenčního boje může poté docházet ke snižování ceny na úkor prodávajícího – tzn. že klient většinou svoji nemovitost prodá přes tu kancelář, která nabídla cenu nejnižší. Často se stává, že kupující ztrácejí o takovou nabídku zájem, jsou zmatení z různých prodejních cen a informací a tím pádem nabídku považují za nedůvěryhodnou.

Realitní kancelář po dobu prodeje vynakládá nejen svůj čas, ale také finanční prostředky, například na reklamu spojenou s prodejem, či na telefonáty se zájemci a prohlídky. Proto se chce kancelář pojistit, že tyto náklady budou vynaloženy účelně. V případě podepsané výhradní smlouvy je tak kancelář schopna poskytnout klientovi nadstandartní servis, zajištění pokud možno co nejvyšší možné prodejní ceny, zajištění nejen prohlídek se zájemci, ale také záruky na veškerý poradenský a právní servis či úschovu kupní ceny.

Výhradní smlouva jasně definuje práva a povinnosti zprostředkovatele k prodávajícímu a běžně se uzavírá na dobu určitou s možností prodloužení.

Hlavní výhody výhradní zprostředkovatelské smlouvy:

Víte, s kým jednáte – svého makléře znáte osobně a je s vámi v pravidelném kontaktu.

Věrohodnost – vaše nemovitost se prezentuje pouze jedním, ale za to profesionálním způsobem.

Kvalitní inzerce – čím kvalitnější je inzerce nemovitosti, tím rychlejší je její prodej.

Transparentnost – je jasně stanovená kupní cena a veškeré podmínky prodeje nemovitosti.


07/ 2015

Grand Prix-chataVíte, že…

vítězem letošního ročníku tuzemské soutěže Grand Prix Architektů se stala chata? Jedná se o velmi skromnou dřevěnou stavbu mezi vysokými stromy na písečném břehu Máchova jezera. Architekti Pavel Nasadil, Jan Horký a Ondřej Freudl vsadili na jednoduchost, materiálovou nenáročnost, účelnost a respekt k přírodě.


06/ 2015

05 byt k pronájmu


05/2015

05 služby

Profesionální realitní služby

Proč bychom měli využít služeb realitního makléře?

Výhody využití služeb kvalitního realitního makléře spočívají v tom, že Vám díky svým zkušenostem a vzdělání zajistí bezpečný průběh celého procesu prodeje či koupě nemovitosti. Makléři GALERIE REALIT s.r.o. dbají na pohodlí a vysokou informovanost klientů a jsou Vám neustále k dispozici – cílem spolupráce je tedy ušetřit Vám čas, peníze a hlavně starosti. Naše společnost vedle kvalitního realitního a poradenského servisu nabízí také finanční a právní servis a konzultace v oblasti Home Stagingu, což je pro klienty další přidanou hodnotou.

Dle čeho bychom si měli vybrat vhodného realitním makléře?

Jak v osobním životě, tak i v případě spolupráce s  makléřem hraje velkou roli první dojem – tedy to, jak je Vám daný makléř sympatický, jak vystupuje a jaké informace Vám je schopen poskytnout. Je vhodné zjistit si, jakou má daný makléř praxi nebo zda má nějaké vzdělání v oboru a certifikaci. Kvalitní makléř by Vám měl bez problémů vysvětlit průběh celé spolupráce s realitní kanceláří a popsat kompletní služby, které Vám zajistí.  GALERIE REALIT s.r.o. se k těmto službám také smluvně zavazuje, díky čemuž klientům garantujeme profesionalitu a své maximální úsilí pro úspěšný prodej či koupi nemovitosti. Vhodné je také navštívit webové stránky kanceláře a přesvědčit se o kvalitě inzerce aktuálních nemovitostí (fotografie, popis aj.). Velké množství zájemců o spolupráci přichází do naší kanceláře díky osobnímu doporučení od spokojených klientů.

Podrobné informace o profesionálních službách, které nabízí makléři GALERIE REALIT  najdete v sekci Klientský servis. Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme také telefonicky či osobně.


05/2015
JB427528_Z_profimedia_0070458526Víte, že…

nejvyšší budovou světa je Burdž Chalífa – mrakodrap v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, který svým členitým tvarem připomíná rozvinutý květ tamější květiny Hymenocallis.
Tento mrakodrap byl postaven před šesti lety do výšky 828 m. Kromě titulu nejvyšší budova se tato stavba pyšní také tituly jako budova s největším počtem pater, s nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou, nejrychlejšími výtahy či nejvýše položeným bazénem.

V současnosti se však v Saudské Arábii buduje Kingdom Tower – mrakodrap, který by v roce 2019 měl tuto výšku překonat.


04/2015

HS


04/2015

Vlastnictví bytu

04 2015 OV DB


04/2015

Víte, že 

prodáváte-li byt, jste osvobozeni od daně z příjmu v případě, že:

 • vlastníte byt (v osobním či družstevním vlastnictví) alespoň 5 let, a to bez ohledu na to, zda v něm bydlíte, či nikoliv.
 • vlastníte byt v osobním vlastnictví, ve kterém jste alespoň dva roky měli trvalé bydliště a zisk z prodeje použijete na nákup jiné nemovitosti určené k vlastnímu bydlení

03/2015

Určení tržní ceny 

Velmi často se nás naši klienti ptají, jak lze přibližně určit tržní cenu nemovitosti.

Při určování tržní ceny nemovitosti je nutné zohlednit všechny možné působící faktory a následně při případném prodeji optimálně nastavit počáteční prodejní cenu.

Mezi hlavní působící faktory je třeba zahrnout zejména: stav, stáří, velikost a možné využití nemovitosti. Důležitým faktorem při stanovení ceny bytové jednotky je její vlastnictví, zda se jedná o byt v osobním vlastnictví či o byt družstevní.

Dále je nutné zohlednit lokalitu a umístění nemovitosti, dopravní dostupnost lokality, bezpečnost okolí, existenci zeleně, parků apod. Roli hraje také občanská vybavenost v okolí (školy, lékaři, obchody, restaurace atd.). Samozřejmostí je vyhodnocení případných kladů i záporů nemovitosti ve srovnání se stejnými nemovitostmi v okolí. Je potřeba vzít v potaz, že úplně vše, co v okolí nemovitosti působí pozitivně či negativně má tedy i vliv na hodnotu nemovitosti samotné.

Přibližnou tržní cenu následně můžeme odhadnout porovnáním s podobnými nemovitostmi v okolí, tedy porovnáním s nabídkou například na realitních serverech. Nesmíme však zapomenout, že z těchto nabídek mnohdy nelze vyčíst pravý stav nemovitosti, skutečný stav interiéru nemovitosti a další důležité informace.

Proto je vždy pro určení ceny nutné nemovitost osobně vidět. Z tohoto důvodu také doporučujeme se obrátit na odborníky v dané oblasti: na realitní makléře se znalostí lokality, trhu a s praxí v oboru. Naše realitní kancelář GALERIE REALIT s.r.o. disponuje informacemi z interních a dalších databází či statistik o provedených obchodech v dané lokalitě. Následné určení tržní ceny certifikovanými zkušenými makléři kanceláře GALERIE REALIT s.r.o. je velmi přesné a bere v potaz aktuální stav na trhu v dané lokalitě.


03/2015

03 HS


03/2015

Víte, že …

daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (dříve k dani z převodu nemovitosti) musíte podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byl proveden vklad práva do katastru nemovitostí. Záloha na daň z nabytí nemovitých věcí ve výši čtyř procent ze sjednané ceny musí být zaplacena nejpozději v poslední den lhůty pro podání daňového přiznání. Když je vypočtená daň vyšší než záloha, musíte zbytek doplatit do třiceti dní od doručení platebního výměru z finančního úřadu.


02/2015

Plus pro Vás – kompletní finanční poradenství


Kušnerová (1)Součástí týmu GALERIE REALIT s.r.o. je také finanční poradkyně Dagmar Kušnerová, která je klientům k dispozici po celou dobu naší spolupráce. Díky dlouholetým zkušenostem v oblasti financování úvěrů a hypoték může nabídnout komplexní a inovativní služby. Toto finanční poradenství se nesoustředí pouze na aktuální nabídku na trhu, ale umožňuje také zajištění exkluzivních podmínek.

„V rámci mého poradenství v oblasti úvěrů a hypoték volím individuální přístup založený na vzájemné důvěře. Mým cílem je zajistit klientům hypotéku a to vhodným výběrem banky dle požadavků a možností klienta RK.“

Časté dotazy v oblasti financování

Jaké podmínky musím splňovat, mám-li zájem o hypoteční úvěr?

Je potřeba mít požadovaný příjem a vhodnou nemovitost k zajištění vašeho úvěru.

Je pro získání hypotečního úvěru potřeba mít také vlastní finanční zdroje?

Vlastní finanční zdroje nejsou potřeba, pokud splňujete podmínky požadované bankou, naopak jsou výhodou pro       získání nižšího úroku u hypotéky.

Je možné vzít si hypoteční úvěr na družstevní byt?

Ano, v případě, že se byt do jednoho roku převede do osobního vlastnictví. Další z možností je zajištění vhodnou          nemovitostí v osobním vlastnictví, nebo také zajištění ručitelem.

Máte-li zájem o informace v oblasti úvěrů a hypoték, můžete zvolit osobní návštěvu, nebo níže uvedené kontakty:

Email: kusnerova@galerierealit.cz

Mobil: 603 898 239

Adresa: Jiráskova 647/3, Přerov 750 02


02/2015

Víte, že …

se od 1. ledna 2015 uplatňuje změna v občanském zákoníku, týkající se zrušení zákonného předkupního práva k nemovitosti?

Zákon nyní spoluvlastníkovi nemovitosti umožňuje prodat svůj podíl, aniž by měl povinnost jej nejprve nabídnout ostatním spoluvlastníkům.

Spoluvlastníci si však nyní mohou toto předkupní právo mezi sebou zřídit smluvně, díky čemuž budou mít i nadále možnost vzájemně odkoupit část sdílené nemovitosti jako první.

Našim klientům v této oblasti rádi zajistíme poradenský servis.