BLOG


PLOVOUCÍ PODLAHA NA STĚNU?

Možná se vám to zdá jako nesmysl, ale věřte nám, že to je dobrý způsob, jak rychle a levně oživit interiér a dopřát si doma potřebnou změnu. 

Stěnu takto můžete upravit v jakémkoliv pokoji, dokonce i v kuchyni je využití plovoucí podlahy velice efektní. Nás hodně zaujala také koupelna!

Navíc takovou proměnu zvládnete určitě sami.
Inspiraci a návody naleznete na youtube


NA CO SI DÁT PŘI REKONSTRUKCI STARŠÍHO BYTU POZOR?

Čeká vás rekonstrukce bytu, který už má svá nejlepší léta za sebou? Předem si připravte plán, aby vás něco nezaskočilo.

Často se totiž stává, že začneme řešit jen jednu věc – a postupně se objeví i další problémy. Z třítisícové rekonstrukce se pak může stát pořádná investice.

Elektroinstalace

Plánujete-li nová svítidla, nové domácí pomocníky, jako je myčka nádobí, lednice, pračka, sporák, v prvé řadě se zaměřte na celkovou výměnu elektroinstalace za novou. Není to až tak náročné, jak byste si mohli myslet, i když vysekávání bude nutné. Pokud to však neuděláte, problémy se budou hromadit a překvapí vás v tom nejméně vhodném okamžiku. Při rekonstrukci elektrikář může narazit i na nalomené kabely a další „zrady“, které by vám dříve či později způsobily problémy. Myslete na to, že kvalitní elektroinstalace je důležitá i z hlediska bezpečnosti.

Rekonstrukce bytu

Náš tip: Plánujete-li v budoucnosti rekonstruovat elektroinstalaci, spojte to se stěrkováním místností. Výhodou je, že se to dá dělat i po místnostech, nemusíte se vystěhovat. Samozřejmě pokud se tak dohodnete s elektrikáři a malíři.

Vodoinstalace

Stejně jako u elektroinstalace se mohou problémy objevit i u vodoinstalace. Při rekonstrukci koupelny či kuchyně začněte od potrubí. Dejte si je vyměnit za trubky z kvalitních moderních a hlavně neškodných materiálů.

Rekonstrukce bytu

Zbavte se nebezpečných materiálů

V některých starých bytech se i dnes najdou nebezpečné materiály jako olovo a azbest. Nejčastěji se nacházejí v podlahách, stropech, v potrubí a střešních krytinách starých domů. Myslete na to, že nejnebezpečnější je prach z těchto materiálů, takže jejich odstranění vyžaduje skutečné odborníky. Nebezpečné jsou též barvy s obsahem olova. V minulosti byly často používány.

Rekonstrukce bytu

Hygiena na prvním místě

Staré stavby přinesou různá překvapení. Je možné, že se pod podlahami bude ukrývat nejrůznější hmyz či plísně, zadní část kuchyňské linky může být prohnilá. Všechny části, které přicházejí do kontaktu s vlhkostí, nechejte důsledně ošetřit hygienickým nátěrem, penetrovat, natřít antibakteriálními a protiplísňovými barvami.

Optimální je, když se předem poradíte s odborníky, kteří znají problémy starších bytů a umějí je řešit. Dohodněte se, aby byli u rekonstrukčních prací a kontrolovali jejich průběh. I ten nejkvalitnější materiál totiž může skončit špatně, když nebude instalován odborně.

ZDROJ: homebydleni.cz


01/2019

VLÁDA SCHVÁLILA NÁVRH ZÁKONA O REALITNÍM ZPROSTŘEDKOVÁNÍ 

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes předložila Vládě ČR návrh zákona o realitním zprostředkování a změnu zákona o živnostenském podnikání.  Zákon má zkvalitnit vztahy mezi realitními zprostředkovateli a jejich klienty a přiblížit podmínky tohoto podnikání k ostatním státům EU. Vláda na dnešním zasedání návrh zákona schválila.

„Chceme dát realitnímu trhu jasnější pravidla a především tím pomoci chránit zájmy občanů, kteří do nemovitostí investují své celoživotní úspory,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Cílem navrhovaného zákona je upravit a jasně vymezit vztahy v oblasti realitního zprostředkování, zejména posílit ochranu klientů realitních zprostředkovatelů. Součástí navrhovaného zákona je i přiblížení podmínek pro poskytování realitního zprostředkování v ČR k sousedním zemím, kde se tato činnost řídí jasně stanovenými pravidly, a harmonizace podmínek s evropskou směrnicí (zvanou „AML“) týkající se praní špinavých peněz a financování terorismu. V důsledku toho lze očekávat zvýšení konkurenceschopnosti českých realitních zprostředkovatelů na evropském trhu.

V návrhu zákona je také povinnost zařazení činnosti realitního zprostředkovatele do vázaných živností, jejichž provozování je podmíněno potřebnou kvalifikací (buď vzděláním, nebo kombinací vzdělání a praxe, případně dosažením vzdělání v oblasti profesní kvalifikace). Realitní zprostředkovatelé budou muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Stejnou váhu bude mít získání osvědčení o profesní kvalifikaci na základě složení státem certifikované zkoušky. Tato podmínka platí jak pro podnikatele, tak pro osoby, jejichž prostřednictvím je živnost vykonávaná.

Novinkou, která posílí jistotu a důvěru klientů, je povinné pojištění odpovědnosti realitních zprostředkovatelů za způsobenou újmu, stanovení písemné formy pro smlouvu o realitním zprostředkování, jejích povinných náležitostí a její maximální výpovědní doby, stanovení povinnosti realitního zprostředkovatele dokládat klientovi některé písemnosti (doklad o pojištění, výpis z veřejného seznamu apod.) či podrobnější úprava provize. Nad rámec přestupků upravených živnostenským zákonem jsou rovněž upraveny přestupky realitního zprostředkovatele za chybějící pojištění.

Návrh zákona rovněž vymezuje, co realitní zprostředkovatel nesmí. Např. nesmí nabízet úschovu peněz z realitní smlouvy. „Musíme si uvědomit, že je tady spousta takzvaných garážových makléřů, kteří tuto činnost nemají jako svoje povolání. Tam přesně zákonem cílíme. Aby realitní makléři byli pojištěni, měli kvalifikaci a měli to jako povolání,“ řekla Klára Dostálová. Implementace výše uvedené směrnice AML je navržena jako podmínka bezúhonnosti fyzických osob v postavení skutečných majitelů nebo v postavení statutárního orgánu, zástupce právnické osoby v tomto orgánu nebo v postavení obdobném. Bude kontrolována živnostenskými úřady.

zdroj: roklen24.cz


03/2018

NA NÁKUP NEBO VÝSTAVBU VLASTNÍHO BYDLENÍ PŮJČÍ STÁT MLADÝM PÁRŮM AŽ DVA MILIONY KORUN

Bydlení mladých – tak se jmenuje program ministerstva pro místní rozvoj, který chce Státní fond rozvoje bydlení v březnu předložit ke schválení vládě. 

„Na nákup nebo výstavbu rodinného domu půjčíme párům až dva miliony korun, na nákup bytu 1,2 milionu. Neřešíme Prahu, ale mimopražské oblasti, to by mladým lidem do začátku mohlo pomoct,“ uvedla ministryně v demisi Klára Dostálová. Za každé narozené či osvojené dítě se dlužníkům odmaže 30 tisíc korun z jistiny.

Program je určen pro ty, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství a aspoň jeden ke dni podání žádosti nedovršil 36 let, případně pro nesezdané, kteří spolu žijí a pečují o dítě do šesti let a oba ke dni podání žádosti nedosáhli 36 let.

Státní program půjček na bydlení pro mladé již existuje, ale dosud nebyl příliš atraktivní. Stát půjčoval maximálně 600 tisíc korun, navíc za podobnou sazbu jako banky. Loni si ho proto vzalo jen 31 párů, které si celkem vypůjčily 17 milionů korun.

„Z dotazníkového šetření jsme zjistili, že částky byly nízké a vzhledem k nízkému úročení na trhu o to nebyl zájem,“ vysvětluje ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová. Ministerstvo se proto rozhodlo částku navýšit a podmínky zatraktivnit. Úrok se bude odvíjet od referenční sazby Evropské unie plus jedno procento, což aktuálně vychází na 1,75 procenta.

Fixace by podle plánů ministerstva měla být možná až na 20 let. „Aby rodiny nemusely žít v nejistotě, že se jim úroky po pěti letech výrazně zvednou. Na mateřské nemají mladé rodiny moc peněz,“ dodává Dostálová.

Úrok je nižší, než nabízejí komerční banky. Průměrná úroková míra u hypoték byla letos v lednu podle Hypoindexu 2,28 procenta. „Šestaosmdesát procent našich hypoték bylo s úrokovou sazbou v rozmezí 1,79 až 2,29 procenta,“ ilustruje Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Fond bude mít na půjčky k dispozici až jednu miliardu korun. Například dvoumilionové půjčky, což odpovídá průměrnému hypotečnímu úvěru, by mohl fond rozdělit mezi 500 rodin. To je ale v porovnání s 105 tisíci hypotečními úvěry, které loni poskytly komerční banky, zanedbatelné množství.

Spousta omezení

„Současný rozpočet státního fondu na bydlení činí 100 milionů korun a banky loni poskytly hypotéky v objemu 226 miliard. I při hypotetickém navýšení rozpočtu na miliardu korun by se jednalo o méně než půl procenta trhu roku 2017. Program nelze považovat za konkurenci bankám,“ uvádí mluvčí ČSOBAndrea Vokálová.

„Podporu bydlení mladých rodin vnímáme pozitivně,“ potvrzuje Jiří Štábl z tiskového oddělení České spořitelny.

Banky nemají důvod k obavám i proto, že úvěry od státního fondu nebudou pro každého. Jsou věkově omezeny na 36 let u jednoho z partnerů, nejsou pro singly, nedají se použít na refinancování staré hypotéky ani na kofinancování jiného úvěru.

„Česká národní banka doporučuje půjčovat maximálně na 80 procent hodnoty nemovitosti. Pokud lidé nemají další nemovitost k zajištění, musí zpravidla investovat 20 procent kupní ceny z vlastních zdrojů, což je například v Praze průměrně již přes milion korun,“ říká Pavel Zubek, mluvčí Komerční banky.

„Existují ještě další omezení. Ze žádostí budou vyloučeni žadatelé vlastnící jiné nemovitosti, družstevní podíly, vyloučen bude nákup nemovitostí nad určitou výměru, splatnost bude omezená maximálně na 20 let,“ vypočítává další nedostatky Vokálová z ČSOB.

Bonusem oproti komerčním půjčkám bude odmazání třiceti tisíc za každé dítě. To ale není v případě novodobých novomanželských půjček žádná novinka. V letech 2004 až 2011 fond poskytoval takzvaný „úvěr 300 (tisíc)“ s dvouprocentním úrokem a dvacetiletou splatností, jehož součástí byla třicetitisícová dotace za narození dítěte. Úvěr si vzalo více než 24 tisíc rodin a dodnes jim fond dotace proplácí – loni to bylo 17 milionů korun.

Žádosti bude fond zpracovávat podle pořadí, v jakém byly doručeny. Ty, na které se nedostane, budou převedeny do následujícího kalendářního roku. Pokud bude zájem příliš velký, fond na ně najde peníze přesunem mezi jinými svými úvěrovými programy. Aktuálně je ale stropem zmíněná miliarda korun.

Vyřízení žádosti, která bude obsahovat všechny potřebné dokumenty, a zaslání smlouvy slibuje fond do 30 dnů. Kromě toho plánuje ministerstvo pro místní rozvoj navýšit úvěry na modernizaci domácností. Dosud na ni půjčovalo 150 tisíc, nově to má být až dvojnásobek. Oba nové programy ale musí schválit vláda nařízením.

Státní fond rozvoje bydlení se má navíc přejmenovat na Státní investiční fond a kromě úvěrů na bydlení a na výstavbu se do něj mají přesunout všechny národní dotace, které poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj.

„Evropské dotace se každý rok tenčí a jednou budeme čistými plátci do rozpočtu EU. Měli bychom tu mít vlastní fond pro takové účely,“ vysvětluje Dostálová. Ze státního rozpočtu ministryně navrhuje dotace šest miliard korun a stejnou částku na zvýhodněné úvěry.

Zdroj: ekonomika.idnes.cz


02/2018

TITUL, NEBO ROKY PRAXE. STÁT CHCE VYMÝTIT PSEUDOMAKLÉŘE, VZNIKNE SEZNAM

Realitní makléř je v mnoha zemích prestižní zaměstnání. I u nás to tak podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové kdysi bylo. S rozvojem internetu se ale z tohoto byznysu stala džungle bez pravidel a realitní makléři se v očích široké veřejnosti změnili na nedůvěryhodné podvodníky. To má změnit chystaný zákon.

A není divu. Případů, kdy nějakým způsobem podvedli klienta, se za poslední roky objevily tisíce, přičemž velká část z nich zůstala nepotrestána. Situace došla tak daleko, že po regulaci trhu začali volat nejen spotřebitelé, ale i samotní realitní makléři a kanceláře, kteří chtějí své řemeslo dělat pořádně.

Ministerstvo pro místní rozvoj jejich prosby vyslyšelo a na stůl vrátilo nový realitní zákon, na kterém se začalo pracovat již v roce 2014. „Chvíli jsme čekali na neviditelnou ruku trhu, jestli si s tím nějakým způsobem neporadí. Problém ale začal nabírat na obrátkách, proto jsme museli začít s přípravou zákona,“ vysvětluje ministryně Dostálová, proč regulace trvá tak dlouho.

S rozmachem internetu se podle jejích slov začal rozmáhat nebezpečný trend. „Lidé si čím dál častěji stahují smlouvy. Tím se ale dostávají do dalších pastí, protože dokumenty nejsou zcela právnicky správné a nezabraňují problémům, které na trhu číhají,“ varovala Dostálová.

Nedůvěra vůči makléřům navíc způsobila, že si lidé nemovitosti mezi sebou navzájem prodávají sami, bez odborné pomoci. To však může být velmi riskantní. „Například v Belgii nemůžete bez realitní kanceláře vůbec uzavřít obchod,“ uvedla příklad Dostálová s tím, že až se podaří narovnat realitní trh, může být tento přístup i cestou pro Česko.

Nový realitní zákon, který by měl začít platit od 1. ledna 2019, ztíží vstup do oboru a vyřadí ty, kteří se nějakým způsobem prohřešili. „Nedělám si iluze, že by to mohlo jít tak rychle, ale pokud se tak skutečně stane, bude to jen dobře,“ říká provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Konec volné živnosti

Makléřům již nebude stačit volná živnost. Nově si budou muset zajistit živnost vázanou, která bude podmíněna adekvátním vzděláním nebo praxí. Vázaná živnost nebude časově omezená, ale Asociace realitních kanceláří zvažuje, že obnovení činnosti po delší pauze podmíní rekvalifikací. „Makléři budou muset mít buď vysokoškolské vzdělání právního, ekonomického či stavebního směru, nebo maturitu a tříletou praxi. Pokud budou pouze vyučeni, budou potřebovat minimálně 5 let praxe,“ vysvětlila Dostálová.

Nováček v oboru by podle ministryně odborné zkoušky napoprvé nesložil. Budou tam totiž i praktické příklady. Začátečníci tak budou muset začít praxí, jako asistenti zkušených makléřů. Zkoušky bude garantovat nejen Asociace realitních kanceláří, ale několik dalších subjektů, včetně velkých realitních kanceláří, které odborně vzdělávají své makléře již dnes.

Kromě toho budou muset být makléři pojištěni proti hmotné odpovědnosti za škodu v minimální výši 3 miliony korun u běžných obchodů a 6 milionů korun při spojených obchodech. Ochránit to má například vklady klientů. Pojištění hmotné zodpovědnosti je už dnes běžné, ale díky minimálním povinným limitům bude podle Dostálové závaznější. Bude ho muset mít každý makléř, ať už pracuje samostatně, nebo pod křídly větší kanceláře. Nemůže se tedy stát, že by makléř udělal podvod jménem realitní kanceláře, která by v případě velkých potíží vyhlásila bankrot a pak by znovu vznikla pod jiným názvem.

Realitní zprostředkovatelé nebudou také moci sami vybírat peníze. Budou muset využít finančních institucí, notářů nebo advokátů, kteří jsou pojištěni i podle jiných zákonů. Nemělo by se tedy již stát, že makléř zpronevěří peníze klienta.

Samotnou provizi za sjednání obchodu zákon nereguluje. Stanoví pouze, za jakých podmínek a kdy na ni vzniká nárok a co má být ve smlouvě.

Databáze makléřů

Chystaný zákon ale všechny problémy nevyřeší. Podle generálního ředitele realitní kanceláře Next Reality Roberta Hanzla např. existenci mnoha neseriózních makléřů, kteří vykonávají činnost mimo jakákoliv pravidla. „Reality nabízejí na serverech určených pro soukromou inzerci a provize následně nepřiznávají. Tím přispívají k šíření šedé ekonomiky. Takové ‚pseudomakléře‘ připravovaný zákon vůbec neomezí a budou fungovat dál,“ vytýká chystané právní normě Hanzl.

A důležitá bude i osvěta. Ministerstvo pro místní rozvoj bude zveřejňovat vzdělávací informace, které občanům vysvětlí, co jim musí kvalifikovaný realitní makléř nabídnout, co od něj mají očekávat nebo co by měli najít ve smlouvě. Zároveň vznikne veřejný seznam lidí, kteří projdou kvalifikací, takže si každý občan může ověřit, zda s ním jedná oprávněná osoba. Starší občany, kteří jsou k různým trikům podvodníků nejnáchylnější, bude ministerstvo vzdělávat prostřednictvím různých kampaní.

Nad činností makléřů bude dohlížet ministerstvo průmyslu, nad jejich kvalifikací pak ministerstvo pro místní rozvoj. „Pokud se makléř prohřeší, bude s ním zahájeno správní řízení,“ varuje Dostálová.

Zdroj: ekonomika.idnes.cz

01/2018

DRUŽSTEVNÍ BYTY – NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY V ROCE 2017

V případě družstevního bytu nejde o přímé vlastnictví bytu, ale o získání družstevního podílu v bytovém družstvu, s nímž je spojeno právo užívat družstevní byt. V minulém roce jsme našim klientům zprostředkovali několik investic do družstevního bytu, a na jejich základě jsme se rozhodli pro Vás zodpovědět jejich nejčastější otázky.

Vztahuje se daň z nabytí na družstevní byty?

Ne. Daň z nabytí se vztahuje na prodej bytů ve vlastnictví. U družstevního bytu se nejedná o prodej bytu (vlastníkem je bytové družstvo) ale o prodej podílu v bytovém družstvu s právem užívání bytu. Bez nadsázky lze říci, že koupí družstevního bytu kupující ušetří 4 %, která by v případě bytu v OV zaplatil státu na dani.

Jak je to s daní z nabytí, pokud si převedu byt z družstevního vlastnictví do osobního?

Za předpokladu, že je možný převod do vlastnictví, budete od daně osvobozen, ale budete muset podat daňové přiznání finančnímu úřadu, kde se nemovitost nachází.

Je družstevní byt dobrá investice?

Záleží na konkrétním případu a zejména na možnosti převodu do vlastnictví. Pokud budete chtít podnajímat družstevní byt (sám budete nájemník), budete  potřebovat souhlas družstva, avšak to nebývá problém.. Pokud je  byt v dobré lokalitě, má vhodné dispozice, nízké náklady na bydlení a je v dobrém stavu, tak se vždy nájemník najde a  vlastnictví tak tedy nehraje velkou roli.

V současné době máme v nabídce několik družstevních bytů za zajímavé ceny. Nabídku najdete na stránkách www.galerierealit.cz

Pokud budu chtít podnajímat svůj družstevní byt, je nutný souhlas družstva, i když má byt splacenou anuitu?

Ano, tyto skutečnosti spolu nesouvisí. Informaci o možnosti podnájmu najdete ve Stanovách konkrétního družstva.

Po vyslovení souhlasu bytového družstva, který je většinou spojen se symbolickým poplatkem, podnájmu bytu nic nebrání.

Naše kancelář eviduje několik zájemců o podnájem bytu a můžeme Vám připravit veškeré smlouvy, které podnájem vyžaduje.

Lze získat u bytu v DV hypotéku?

Byty v družstevním vlastnictví jsou hůře financovatelné než byty v OV, i proto je jejich cena zpravidla nižší. Pokud chcete financovat nákup družstevního bytu hypotékou, banka bude vyžadovat vklad svého zástavního práva, což u družstevních bytů není možné (majitelem je družstvo). Jedinou možností je tak bance nabídnout jinou zástavu v podobě jiné nemovitosti nebo garanci, že uvedený byt lze nejpozději do jednoho roku převést do OV. V takovém případě můžete využít tzv. předhypoteční úvěr, který se po převodu bytu do OV změní na normální hypotéku. Pokud byt převést nelze a vy nemůžete poskytnout bance jinou zástavu, možností je využít účelový úvěr bez zajištění (stavební spoření).

Pokud chce klient koupi financovat hypotékou, vyžaduje banka vždy písemné potvrzení družstva, že souhlasí s převodem a že na bytě není dluh.  Toto potvrzení pak dokládá klient bance. Toto  potvrzení Vám při koupi bytu rádi zajistíme.

Na bytě není žádná anuita nebo již byla splacená, znamená to automaticky, že jej můžu převést do OV?

Záleží na konkrétních podmínkách družstva. Družstvo nemá povinnost souhlasit s převodem jednotek do vlastnictví, záleží na tom, jak hovoří Stanovy toho konkrétního družstva. Proces převodu je finančně a časově náročný na přípravu, musí se zhotovit tzv. prohlášení vlastníka, který provází nový geometrický plán, aby se mohl celý objekt rozdělit na jednotky a ty následně vložit do katastru.

Dům s byty v družstevním vlastnictví lze chápat jako jednu nemovitost, která má jednoho vlastníka a tím je družstvo. Pokud družstvo souhlasí s převodem do vlastnictví, bude muset celý dům “rozkouskovat” na jednotky a ty individuálně zaevidovat na katastru, což je otázka několika měsíců práce a výdajů.

Pokud družstvo s převodem do osobního vlastnictví souhlasí, budu něco platit?

Družstvo většinou vyžaduje poplatek za převod, který souvisí s vyhotovením potřebných smluv. U většiny družstev se pohybuje kolem 5000Kč.

Je nákup bytu v DV rizikový?

Pomineme-li špatný výběr bytu jako takového (např. problémový dům, špatná lokalita), největším rizikem pro družstevníka by mohlo být špatné hospodaření družstva. Pokud by vedení družstva špatně hospodařilo, v extrémním případě může dojít k bankrotu družstva, který může skončit nuceným prodejem ve dražbě, naštěstí jsou tyto případy velmi výjimečné, osobně jsme se s tím nesetkali.

Družstevní vlastnictví může přinášet i řadu výhod, např. příjem z pronájmu majetku družstva, nižší ceny dodavatelů společných energií, výhodné nabídky při revitalizacích domů a obvykle velmi dobrou péči o jednotky ze strany družstva. Bytové družstvo má za úkol se starat o majetek svých členů a dělat vše proto, aby jeho hodnota zůstala zachována. V případě zájmu si může člen družstva vyžádat od družstva účetní závěrku, která vypovídá o jeho hospodaření.  Z té si zjistí, kolik investovalo družstvo do oprav domu, jaký má majetek a také případně kolik a za co dluží.

Největší výhodou je v současné době pro nového nabyvatele družstevního podílu neplacení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4%, což při současných cenách bytů činí úsporu cca od 40 do 80 tisíc Kč.


05/2017

POSEZENÍ POD PERGOLOU

Blíží se léto a teplé počasí, které nám umožňuje trávit volný čas či večery s rodinou a přáteli venku na zahradě. Pro tyto účely je jako stvořená pergola, která Vám poskyte prostor pro pohodlné sezení, grilování, úkryt před přímým sluncem či deštěm a mnohdy i romantickou atmosféru. Jak Vaše pergola může vypadat a na co je důležité při jejím zřízení myslet?

Pokud se pro pergolu na své zahradě rozhodnete, ověřte si nejprve, jaké možnosti pro tuto stavbu Vám povoluje stavební zákon – dle §103 zákona č. 183/2006 Sb. nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 m není pro tuto stavbu nutné stavební povolení. Teprve poté se pusťte do dalších kroků.

Najděte vhodné místo pro umístění pergoly, tedy nejlépe zajímavý kout Vaší zahrady s pěkným výhledem ale dostatečným soukromím. Rozmyslete si dobře, zda chcete, aby pergola byla dominantou Vaší zahrady, nebo naopak splynula s okolním prostředím a nebyla nápadná.

 

Při výběru materiálu, velikosti a zpracování dbejte na to, aby se pergola hodila k vašemu obydlí a stylu domova. Sladit styl s domovem můžete nejenom materiálem, ale i nátěrem, druhem sezení či dekoracemi. K sezení můžete využít klasický zahradní nábytek, sedací polštáře, houpačky, hamaky či dnes oblíbený nábytek vyrobený z palet či bedýnek. Jako dekoraci zvolte květiny (zavěšené, popínavé či v ozdobných truhlících), nebesa, barevné potahy a polštářky, světýlka či lampiony. Je to jen na Vás. V blízkosti pergoly doporučejeme vybudovat jezírko, ohniště nebo krb, ale určitě si v dobré společnosti vystačíte s pouhým grilem.
      

Návodů, jak si pergolu postavit svépomocí najdete na internetu spoustu – zapátrat můžete také po video návodech na youtube.

Pokud již pergolu máte, pochlubte se nám a zašlete fotku na prerov@galerierealit.cz.


04/2017

SOUTĚŽ INTERIÉR ROKU

Institut bytového designu uspořádal již druhý ročník architektonické soutěže Interiér roku, v rámci které jsou oceňovány výjimečné interiéry navržené českými a slovenskými architekty (doma i v zahraničí). Soutěžilo se v sedmi kategoriích, přihlásilo se 127 soutěžních projektů a porotu tvořili architekti, designéři, publicisté, pedagogové či malíři. Výsledky byly vyhlášeny na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 28.března.

Absolutní vítěz

LOFT HŘEBENKY, PRAHA – autor: Ing. arch Dagmar Štěpánová, studio Formafatal

Industirálně laděný byt s atypickou dispozicí, pro který autorka sama navrhla několik desítek atypů. Loftový byt se rozkládá na ploše 85 m2, náleží k němu prostorná terasa a výtahem se můžete svést až k sobě domů. Celý interiér je dotažený do sebemenších doplňků a dekorací od návrhu kuchyně přes návrhy sofa, postelí až po rozkreslení polštářů, výběr knoflíků a povlečení.
     

Soukromý interiér – novostavba

Vítězství v této kategorii taktéž získal LOFT na Hřebenkách Ing. arch Dagmar Štěpánové.

Soukromý interiér – rekonstrukce

VENKOVSKÉ OBYDLÍ V JELENSKÉM ÚDOLÍ – autoři: Ing. arch. Olga Frydecká a Šárka Martínková Špačková, Studio Gens

Na začátku 19. století bylo v  Jelenském údolí postaveno 30 domů – usedlostí, které sloužily jako zázemí pro rodiny dřevařů. Po II. světové válce byla většina obyvatel vysídlena.

Při rekonstrukci byl kladen důraz na výhledy do okolní krajiny, na propojení s exteriérem. Dispoziční řešení hlavní obytné místnosti a ložnice, bylo podřízeno výhledům z okna. Interiér atmosférou připomíná venkovský historický objekt. Akcentovalo se zachování původních funkčních prvků. Zásadní je také to, že vznikl prostor, který nabízí dostatek soukromí a komfortní zázemí, ve kterých mohou obyvatelé trávit čas v širším rodinném kruhu.

  

Veřejný interiér I. (tato kategorie zahrnuje zejména hotely a restaurace)

FACH – INTERIÉR PŘÍZEMÍ PÁLFFYHO PALÁCE, BRATISLAVA – autoři: Ilja Skoček a Martin Skoček

Bratislavský Fach je seskupení čtyř propojených provozů v přízemí Pálffyho paláce v centru města. Největší výzvou bylo vytvoření sjednocujícího elementu všech provozoven, přičemž v každé z nich bylo potřeba dosáhnout jiné atmosféry. Velice komplikované bylo nakládání s členitými prostory s minimálními možnostmi dispozičních úprav. Díky vzácné shodě názorů architektů, designérů, klienta a šéfa Fach, se podařilo udržet velmi čistý a minimalistický koncept až do konce.

   

Veřejný interiér II. (tato kategorie zahrnuje např.obchody, nemocnice, školy aj.)

ARCHEOPARK PAVLOV – autor: Architektonická kancelář Radko Květ

Stavba a expozice kombinuje na ploše více než 500 m2 současné audiovizuální technologie i klasickou muzejní prezentaci a zpřístupňuje široké veřejnosti to nejdůležitější, co vědecké výzkumy přinesly v oblasti období paleolitu.

Celý objekt je umístěn pod zemí, na povrch vystupují pouze části bílých betonových věží. Archeopark se nachází na rozhraní extravilánu obce a volné krajiny a je zároveň součástí působivé scenérie Pálavských vrchů.

Cena novinářů

DŘEVOSTAVBA NA KRAJI LUŽNÍCH LESŮ, BRATISLAVA – autor: Ing. arch. Martin Frank, studio Espriniinterier

Dispozice domu je rozdělena do dvou podlaží. Strohá geometrie s pravoúhlými liniemi nábytku a prostorové bílé struktury probíhají interiérem a tím celý prostor sjednocují. Současně umožňují vytvořit čistou plochu pro všechny důležité předměty každodenní potřeby, které jednotlivé místnosti neruší, ale přirozeně zabydlují.

Cena společnosti Velux (důraz na zapojení denního světla do celkové koncepce)

PODKROVNÍ BYT, PRAHA – autoři: Akad. arch. Jaromír Pizinger a Ing. arch. Naďa Pizinger, studio Morix

Jedná se o rekonstrukci půdního bytu v jednom z činžovních domů v pražských Dejvicích. Dispozičně je byt řešen jako hlavní otevřený obytný prostor s kuchyní a dvě malé ložnice. Vysoká světlá výška krovu dala vzniknout malému patýrku nad kuchyní, které slouží jako pracovna. Původní dřevěná podlaha v kombinaci s bílou výmalbou zdí, podhledů i konstrukcí tvoří velmi příjemný pocit z prostoru.

„Chceme najít a veřejnosti představit interiéry nahlížené z různých úhlů pohledu a vybrat takové, které dokážou být běžné populaci skutečnou inspirací,“ vysvětluje Petr Tschakert, ředitel Institut bytového designu, který je organizátorem celé soutěže.

Text a foto: www.interierroku.cz

04/2017

Inženýrské sítě jsou nyní liniové stavby

Dle § 509 občanského zákoníku došlo ke změně pojmu inženýrské sítě, které jsou od měsíce března nahrazeny termínem liniové stavby.

K této změně došlo z důvodu, že liniové stavby jsou širším pojmem – kromě vodovodu, kanalizace či elektrického vedení nyní zahrnují i pozemní komunikace a stavby drah. Nadále pak platí to, že tyto liniové stavby nejsou součástí pozemku. Zároveň zanikají předkupní práva, která k těmto liniovým stavbám vznikla v důsledku přechodných ustanovení občanského zákoníku.

„Změna terminologie nebude mít vliv na dálnice, silnice a místní komunikace, neboť pro ty již od roku 2016 platí speciální ustanovení zákona o pozemních komunikacích. Nově by to však mělo platit minimálně pro některé účelové komunikace. Podobné pravidlo bude výslovně zakotveno novelou i v zákoně o drahách,“ vysvětlila Cvrčková z advokátní kanceláře Taylor Wessing.


03/2017

Maximální výše jistoty u nájmu bytu či domu

Novela občanského zákoníku přináší změny v oblasti nájmů. Zákon 460/2016 nyní upravuje výši jistoty (dříve kauce) tak, že pronajímatelé mohou požadovat složení jistoty v maximální výši trojnásobku měsíčního nájemného. Do této maximální výše se ovšem nepočítají zálohy na služby. Doposud byla maximální výše stanovena na šestinásobek a dle Ministerstva práce a sociálních věcí byla v minulosti jistota nepřiměřeně vysoká.
Tato nová maximální výše jistoty se týká nájemních smluv uzavřených od 28.2.2017.


02/2017

Stále se nás klienti ptají, jak je to s daní z příjmu

Daň z příjmu fyzických osob

Při prodeji a pronájmu nemovitosti musí prodávající/pronajímatel zaplatit daň z příjmu.

Osvobození od daně z příjmu – od placení daně z příjmu jsou obecně osvobozeni:

 • prodávající, kteří v nemovitosti prokazatelně bydleli minimálně 2 roky (není nutné zde mít trvalé bydliště, ale je nutné nemovitost využívat prokazatelně k svému bydlení). Pokud zde prodávající měl pouze trvalé bydliště, ale nemovitost nepoužíval k bydlení, pak se na něj osvobození od daně nevztahuje.
 • prodávající, který vlastnil nemovitost déle než 5 let
 • převodce členského podílu v družstvu, který vlastní členský podíl déle než 5 let

Aktuální sazba daně z příjmu fyzických osob je 15%.

Ještě v jednom případě však nebude daň z příjmu platit. A to pokud podle §4 ods. 1 písm. u) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.


01/2017

Stali jste se v roce 2016 vlastníky nemovitosti?

Tak je nejvyšší čas podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato daň se týká rodinných domů, chat, chalup, pozemků i bytových jednotek.

Čas pro podání přiznání máte pouze do úterý 31.1.2017.

zuk508a66_dan_nemovitost

Koho se povinnost podat přiznání týká?

Každý, kdo v průběhu roku 2016 koupil nebo darovací smlouvou získal nemovitost, která se nachází na území České republiky má povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí u příslušného finančního úřadu. Jednoduše řečeno, v případě, že jste vlastníkem nemovitosti k 1.1.2017 týká se tato povinnost i Vás. Jen pozor: přiznání k dani musíte podat finančnímu úřadu, v jehož obvodu (územní působnosti) se nemovitost nachází.

Finanční úřad vypočítá daň a odešle Vám složenku, kterou je potřeba zaplatit nejpozději do 31.5. konkrétního zdaňovacího období – roku. Toto datum si pamatujte, povinnost platit daň je každoroční a vždy se platí do konce května.

Přiznání k dani z nemovitých věcí se provádí pouze jednou, v příštím roce už přiznání podávat nemusíte.

Vlastníte nemovitost už dlouho a myslíte si, že se Vás přiznání k dani netýká?

I dlouhodobé vlastníky nemovitosti chceme upozornit, že pokud v roce 2016 měnili podmínky pro výpočet daně (třeba jste provedli přístavbu, nástavbu, změnila se výměra nemovitosti nebo se z pole stala stavební parcela), i oni mají povinnost oznámit tuto skutečnost prostřednictvím přiznání k dani z nemovitých věcí příslušnému finančnímu

Od letošního zdaňovacího období mohou všichni poplatníci, kteří tuto daň neplatí přes SIPO požádat FU o zasílání informací pro platbu daně na e-mail.

A pozor! Poplatníci, kteří nemovitou věc naopak darovali, prodali nebo jinak pozbyli, to musí oznámit finančnímu úřadu. V případě, že už z výše zmíněných důvodů nejste majiteli některé nemovitosti, ale v tomtéž kraji ještě jinou vlastníte, musíte podat dílčí daňové přiznání.


01/2017

Zajímá Vás, jak si stojí aktuálně realitní trh? 

Sale house and calculator

Sale house and calculator

Průměrná cena bytů vyrostla v minulém roce o 8%.

Růst cen se liší podle regionu, kde je nemovitost umístěna. Největší nárůst zaznamenala samozřejmě Praha.

Ceny panelových bytů rostou rychleji, ale to hlavně proto, že se jich prodá více než cihlových.

Stále se nejvíce prodávají byty o vel.55 až 75 m2.

A jak je to s pozemky?

Cena pozemků se zvýšila o 2,9% a meziročně skoro o 8%. Pozemek je totiž dlouhodobě jedna s nejjistějších investic, má nízké náklady na pořízení, je to dlouhodobě stabilní investice a nepotřebujeme téměř žádné udržovací investice.

Nejvíce se prodávají pozemky v okolí velkých měst a to výměře cca 800m2.

Nejméně rostou ceny domů.

Za poslední rok jen o necelé 3%.

Nejlépe se prodávají starší domy ve městě nebo v blízkosti města.

Noví majitelé můžou při rekonstrukci využít i dotace a to až do konce roku 2021.


11/2016

Víte, že …

… pohádkové domečky trulli charakterizují lehce zvlněnou krajinu jiho italského regionu Apulie. Špičky některých trullů zdobí symboly, podle kterých se identifikovali majitelé či mistři stavitelé a často se zde objevují také křesťanské motivy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


10/2016

Konec stoprocentních hypoték

hypoteka-dum-bydleni-domov-domacnost-hypoteky-2

Jistě víte, že v uplynulé době banky velmi často zájemcům půjčovaly na bydlení celou částku a bylo tak možné pořídit si nemovitost i bez vlastních úspor . Počátkem měsíce října však vstoupilo v platnost nové doporučení centrální banky a banky tak nyní mohou poskytovat hypotéky v maximální výši 95%.
ČNB banky také omezuje v tom, jaké množství hypoték v této výši by ročně měli poskytnout. Podíl hypoték nad 85% by neměly čtvrtletně přesáhnout deset procent.
U těchto hypoték se dá očekávat že poptávka bude vyšší než nově nastavené limity ze strany ČNB. Velmi pravděpodobně tak u nich dojde ke zvýšení úrokových sazeb, případně banky tuto nabídku na čas pozastaví. Centrální banka navíc svá doporučení plánuje od dubna 2017 ještě zpřísnit.
Je zřejmé, že se jedná o snahu předejít problémům některých klientů se splácením v okamžiku, kdy vzrostou úrokové sazba. Lidé, kteří si budou chtít koupit nemovitost, budou potřebovat další finanční zdroje, nejlépe vlastní úspory, což znamená také to, že část lidí přijde o možnost pořídit si vlastní bydlení.
 

08/2016

ZMĚNY U DANĚ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ

V těchto dnech se nás často ptáte, jaká je momentální situace ve věci úhrady Daně z nabytí nemovitých věcí (dříve Daně z převodu nemovitosti).

Všech, kteří kupují nebo prodávají nemovitost, se dotkne změna v dani z nabytí nemovitostí, kterou po předchozím schválení Parlamentem podepsal na konci červenci i prezident Miloš Zeman. Novela začne platit tři měsíce poté, co vyjde ve Sbírce zákonů, což bývá pár dnů po podpisu prezidentem. S největší pravděpodobností se tak stane v měsíci Listopad 2016.

Daň převáděné nemovitosti bude nově platit kupující, a nikoli prodávající, jak bylo dosud obvyklé. Samotná výše daně se nemění – činí čtyři procenta z kupní ceny (případně úředně stanovené nabývací hodnoty).

Podle dosavadní úpravy hradil daň z nabytí v zásadě prodávající, možná byla ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Druhá strana obchodu byla automaticky pro stát ručitelem za zaplacení daně. Schválená novela nyní ruší také toto ručení.

Na jedné straně tato změna znamená zjednodušení spočívající ve sjednocení osoby poplatníka, na druhé straně však znamená i nutnost pro kupujícího si při financování koupě nemovitosti zajistit také částku odpovídající dani z nabytí nemovitých věcí. Toto může činit problémy při financování koupě hypotečním úvěrem, dá se však očekávat, že banky se této změně přizpůsobí a budou poskytovat úvěr i na úhradu této daně.

V minulých měsících se na trhu s nemovitostmi dalo vypozorovat, že prodávající, kteří nepotřebovali peníze okamžitě, odkládali nabízení své nemovitosti do doby, než se tato úprava stala platnou. Na druhé straně řada lidí si s nákupem pospíšila, aby za novou nemovitost neplatili víc. V této chvíli však není samozřejmé, že novela automaticky způsobí zlevnění bytů, záležet bude na poptávce. Pokud současný zájem kupujících neklesne, prodávající nebude nic nutit snižovat cenu o výši daně.


06/2016

Víte, že … 

snad nejmenší domek na světě pochází z rukou italského architekta Renza Pianiho? Obytná plocha domku má 2 m². Dům je vyroben ze dřeva a exteriér je potažen hliníkovými deskami. Interiér je vybaven rozkládací postelí, která je umístěna pod oknem. V domku je sprchový kout, toaleta a malá kuchyňka.

diogene-house


05/2016

Nájem bytu a jeho údržba. Kdo je povinen provádět a hradit opravy v bytě?

V poslední době se při zprostředkování pronájmu bytů setkáváme s častými dotazy, které se týkají provádění oprav v daném bytě a jejich úhrady. Naši klienti často váhají, v jakých případech a v jaké výši má opravy v pronajatém bytě hradit nájemce a kdy pronajímatel. Proto jsme se rozhodli Vás informovat o náležitostech nájemních smluv, které v těchto případech naši klienti společně uzavírají. Mějte na mysli, že dobře napsaná smlouva v okamžiku potřeby ušetří oběma stranám mnoho starostí. 

Problematika nájmu bytu je v českém právním řádu upravena občanským zákoníkem v souladu se zák.č. 89/2012 Sb

V nájemní smlouvě je potřeba definovat:

 • smluvní strany
 • předmět nájmu vč. příslušenství (např. komora, sklep, zařízení, nábytek apod.)
 • účel nájmu, případně osoby sdílející s Nájemcem domácnost
 • dobu trvání nájmu (zda se nájem uzavírá na dobu určitou či neurčitou, zda se smlouva automaticky prodlužuje apod.) a možnosti výpovědi nájmu, které se řídí zák. č. 89/2012 Sb
 • cenu nájemného a služeb – je nutné rozlišit nájemné, což je nezúčtovatelná paušální částka, kterou hradí nájemce pronajímateli za užívání bytu, a poplatky za plnění s užíváním bytu spojené, tj. za spotřebu energií, dodávku vody aj.
 • termín a způsob úhrady měsíčních plateb (v daný měsíc, na měsíc předem, v hotovosti či na účet)
 • složení jistoty – pronajímatel je oprávněn požadovat složení jistoty (kauce) ve výši až šestinásobku stanoveného nájemného, kterou poté může použít např. k úhradě dlužného nájemného či při poškození bytu či jeho vybavení Nájemcem. V případě, že je z jistoty hrazeno dlužné nájemné, je potřeba danou částku jistoty po předložení výzvy Nájemcem opět doplnit. V případě, že je vše v pořádku, musí pronajímatel po skončení nájemního vztahu jistotu nájemci vrátit. Nájemce má také právo na úroky z jistoty, protože tak dává pronajímateli k využití své peníze, aniž za to dostává protiplnění.
 • další a zvláštní ujednání, na nichž se pronajímatel s nájemcem dohodne. Do této části patří provádění a úhrady oprav, které jsme zmínili v úvodu článku.

Od nového roku platí nový předpis, který se zabývá mimo jiné také prováděním a úhrad oprav v bytě, kterým se smluvní strany řídí, nedomluví-li ve smlouvě jinak.

Co se týče drobných oprav, které platí nájemce, tak jejich celková výše nesmí za rok překročit částku, která se rovná 100 Kč/m² podlahové plochy. V nařízení se za drobné opravy a běžnou údržbu považují zejména:

 • opravy jednotlivých vrchních částí podlah, oken a dveří,
 • opravy a výměny elektrických koncových a rozvodných zařízení,
 • výměny uzavíracích ventilů plynu a vody a opravy vodoměrů s výjimkou hlavního ventilu pro byt,
 • opravy většiny zařízení, která jsou součástí bytu (např. kamna, kotle, digestoře, vodovodní baterie, sprchy, sporák, kuchyňská linka…) včetně výměny drobných součástí těchto zařízení,
 • pravidelné prohlídky a čištění zařízení, která jsou součástí bytu,
 • malování, tapetování, čištění podlah, oprava omítek a čištění odpadů.

Pro všechny další drobné opravy, které nejsou přímo vyjmenovány v novém nařízení vlády, platí limit 1000 Kč na jednu opravu. Pro náklady spojené s běžnou údržbou žádný limit stanovený není.

 • práva a povinnosti smluvních stran – jakým způsobem má nájemce byt užívat, zda může provádět nějaké úpravy, jak často a kdy je pronajímatel oprávněn byt navštívit aj.

V závěru připomeňme, že jako přílohu nájemní smlouvy je důležité vyplnit a podepsat také předávací protokol, ve kterém je uveden den předání bytu a jeho aktuální stav – tedy stav všech potřebných měřičů, soupis vybavení bytu aj.

V GALERII REALIT připravujeme klientům smlouvy po dohodě všech zainteresovaných stran a po jejich vzájemném odsouhlasení. Smlouvy, které poskytujeme v rámci realitního servisu, jsou vždy tvořeny tak, aby stanovily povinnosti a hájili práva všech smluvních stran.


04/2016

Víte, že…

novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí se odsouvá oproti plánovanému dubnového termínu?

Přestože média v uplynulých týdnech stále upozorňovala na to, že se od 1. dubna otáčí daňová povinnost a čtyřprocentní daň bude nově platit kupující místo prodávajícího, už to neplatí.

Návrh, aby daň platil výhradně ten, kdo nemovitost kupuje, na konci října do sněmovny doputoval jako takzvané zákonné opatření ze Senátu. Organizační výbor sněmovny ale projednání zařadil až na stávající schůzi. Navíc i v rámci projednávání v rozpočtovém výboru se sešly pozměňovací návrhy a lhůta na jejich vypořádání se tak z organizačních důvodů posunula až na jaro.

Minimálně do léta bude tuto daň platit stále ještě prodávající – respektive prodávající a kupující se mohou dohodnout, kdo peníze berním úřadům pošle. Povinnost platby daně z nabytí nemovitých věcí kupujícím vejde, dle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy, v platnost pravděpodobně 1. 7. 2016


03/2016

Home Staging v praxi

GALERIE REALIT Vám v rámci kompletních realitních služeb nabízí certifikovanou službu Home Staging – úpravu interiéru za účelem kvalitní prezentace nemovitosti zájemcům o koupi. 

Home Staging má za úkol v zájemcích o nemovitost vyvolat pozitivní dojem, nikoliv před ním maskovat nedostatky. Váš osobitý styl se nemusí shodovat se stylem potenciálního kupce, a právě proto je potřeba odstranit všechny překážky, které brání zájemcům ve vytvoření představy nového domova.

K provozování Home Stagingu je potřeba umět vyhodnotit nemovitost a dokázat její klady vyzdvihnout za pomoci minimálních nákladů. Cílem a zároveň i základní myšlenkou a zásadou Home Stagingu není peníze utratit, ale vydělat – na to je potřeba neustále myslet, a proto při každé realizaci pečlivě zvažujeme, jaké změny a investice se při úpravě skutečně vyplatí. I v případě nedostatku financí na sebemenší úpravy, je v první řadě potřeba nemovitost zbavit nepořádku či nepotřebných věcí. Některé z těchto věcí je možno někde uskladnit a mít nachystané ke stěhování, případně je možno nepotřebné věci a vybavení vyřadit, prodat či darovat.

Na základě domluvy s majitelem nemovitosti se tedy většinou jedná o tyto úpravy:

1/ Změna dispozičního řešení stávajícího vybavení – pozornost zaměřujeme na volnost pohybu a vzdušnost prostoru

2/ Co nejvíce přirozeného denního světla a dostatečné množství světelných zdrojů

3/ Zviditelnění kvalitních materiálů a interiérových prvků

4/ Vymalování prostoru, správná volba a kombinování barev v interiéru

5/ Vyřazení nepotřebných věcí.

Celkově tedy klademe důraz na: dispozice, světlo, materiály, barvy, pořádek a čistotu

Po pečlivých úpravách je důležité pořídit takové fotografie, aby následná prezentace Vaší nemovitosti dosahovala co nejvyšších kvalit a vedla k rychlému a úspěšnému prodeji.  Přednosti nemovitosti a příjemná atmosféra musí z fotografií vyzařovat.
03 2016 HS 203 2016 HS 3


02/2016

Víte, že …

titul Dům roku v kategorii Individuální domy získala brněnská vila, která vznikla dle projektu Ing. Vladimíra Hippera. Vila s obytnou plochou 300 m² a dispozicí 4+1 je značně ovlivněna funkcionalismem. Stavba je umístěná v prudkém svahu, z boku ji drží osmimetrové železobetonové stěny a jádro domu je ukotveno až do skalního podloží devět metrů dlouhými šikmými ocelovými kotvami.

dům roku 2015 foto Archiv architektů 2   dům roku 2015 foto Archiv architektů


01/2016

05 služby

Jak je to v současnosti s Daní z nabytí nemovitých věcí?

Daň z nabytí nemovitých věcí, dříve daň z převodu nemovitosti, se platí z „úplatných převodů nemovitostí“, tedy z prodeje nemovitostí nebo jejich směn. Netýká se bezúplatných převodů, jako je dědictví nebo darování. Tato daň činí čtyři procenta ze základu daně – tedy z kupní ceny nemovitosti (případně úředně stanovené nabývací hodnoty) a v naší zemi ji doposud stále hradí ten, kdo nemovitost prodává (V kupní nebo směnné smlouvě se lze ale dohodnout, že poplatníkem daně bude kupující – tedy nabyvatel). Od dubna 2016 by ji však měl platit nabyvatel, což odpovídá koncepci většiny evropských zemí.

Nyní je prodávající povinen do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl proveden vklad práva do katastru nemovitostí podat daňové přiznání finančnímu úřadu, v jehož obvodu se nemovitost nachází a následně zaplatit daň. Pokud tak neučiní, musí tak učinit nabyvatel, neboť za splnění této povinnosti ručí (má roli ručitele) a stát po něm bude zaplacení daně vymáhat. Změna osoby poplatníka na nabyvatele umožní zrušení tohoto ručení druhou stranou. My však tuto situaci řešíme tak, že se obě strany smluvně dohodnou, že část peněz za nemovitost ve výši daně se automaticky ponechá na depozitním účtu advokátní kanceláře, která zajistí ve spolupráci s námi vklad na katastr nemovitostí a následnou úhradu daně.

Dá se říct, že v současnosti je částka daně fakticky zahrnuta v kupní ceně, převodce logicky navyšuje o částku daně kupní cenu. To ale také znamená, že i základ daně je vyšší, jelikož se počítá z vyšší částky. Dle odborníků sjednocení osoby poplatníka v osobě nabyvatele může přinést tedy i mírné snížení kupní ceny a tím i snížení částky daně.

Problém může spíše nastat na straně toho nabyvatele, který žádá v bance o hypotéku – v současné době totiž není možné financovat čtyřprocentní daň z nabití nemovitých věcí hypotékou a tudíž bude muset kupující počítat s hotovostí navíc. Dá se však předpokládat, že se banky této nové situaci přizpůsobí.


12/2015

Víte, že…

se letos konal první ročník soutěže Předzahrádka roku? Soutěž probíhala ve dvou kategoriích:

 • Předzahrádka bytového domu, kde první příčku obsadil bytový dům v Jaselské ulici
 • Předzahrádka rodinného domu, kde první místo získala předzahrádka v Žeravicích (viz foto).

predzahradka-jaselska-222014_galerie-980           předzahrádka RD


10/2015

10 kancl10 kancl 2


8/2015

05 služby

Jaké jsou výhody uzavření výhradní zprostředkovatelské smlouvy při prodeji nemovitosti?

Výhradní smlouva s realitní kanceláří přináší klientům kvalitnější servis a rychlejší prodej nemovitosti za co nejvýhodnější cenu.

Mnoho klientů si stále myslí, že čím více kanceláří nemovitost nabízí, tím lépe. Opak je však pravdou. V takovém případě se pravděpodobně nemovitost ocitne na několika inzertních serverech a v tiskovinách v různém zpracování, s různými informacemi a rozdílnými cenami. Ze stran kanceláří v rámci konkurenčního boje může poté docházet ke snižování ceny na úkor prodávajícího – tzn. že klient většinou svoji nemovitost prodá přes tu kancelář, která nabídla cenu nejnižší. Často se stává, že kupující ztrácejí o takovou nabídku zájem, jsou zmatení z různých prodejních cen a informací a tím pádem nabídku považují za nedůvěryhodnou.

Realitní kancelář po dobu prodeje vynakládá nejen svůj čas, ale také finanční prostředky, například na reklamu spojenou s prodejem, či na telefonáty se zájemci a prohlídky. Proto se chce kancelář pojistit, že tyto náklady budou vynaloženy účelně. V případě podepsané výhradní smlouvy je tak kancelář schopna poskytnout klientovi nadstandartní servis, zajištění pokud možno co nejvyšší možné prodejní ceny, zajištění nejen prohlídek se zájemci, ale také záruky na veškerý poradenský a právní servis či úschovu kupní ceny.

Výhradní smlouva jasně definuje práva a povinnosti zprostředkovatele k prodávajícímu a běžně se uzavírá na dobu určitou s možností prodloužení.

Hlavní výhody výhradní zprostředkovatelské smlouvy:

Víte, s kým jednáte – svého makléře znáte osobně a je s vámi v pravidelném kontaktu.

Věrohodnost – vaše nemovitost se prezentuje pouze jedním, ale za to profesionálním způsobem.

Kvalitní inzerce – čím kvalitnější je inzerce nemovitosti, tím rychlejší je její prodej.

Transparentnost – je jasně stanovená kupní cena a veškeré podmínky prodeje nemovitosti.


07/ 2015

Grand Prix-chataVíte, že…

vítězem letošního ročníku tuzemské soutěže Grand Prix Architektů se stala chata? Jedná se o velmi skromnou dřevěnou stavbu mezi vysokými stromy na písečném břehu Máchova jezera. Architekti Pavel Nasadil, Jan Horký a Ondřej Freudl vsadili na jednoduchost, materiálovou nenáročnost, účelnost a respekt k přírodě.


06/ 2015

05 byt k pronájmu


05/2015

05 služby

Profesionální realitní služby

Proč bychom měli využít služeb realitního makléře?

Výhody využití služeb kvalitního realitního makléře spočívají v tom, že Vám díky svým zkušenostem a vzdělání zajistí bezpečný průběh celého procesu prodeje či koupě nemovitosti. Makléři GALERIE REALIT s.r.o. dbají na pohodlí a vysokou informovanost klientů a jsou Vám neustále k dispozici – cílem spolupráce je tedy ušetřit Vám čas, peníze a hlavně starosti. Naše společnost vedle kvalitního realitního a poradenského servisu nabízí také finanční a právní servis a konzultace v oblasti Home Stagingu, což je pro klienty další přidanou hodnotou.

Dle čeho bychom si měli vybrat vhodného realitním makléře?

Jak v osobním životě, tak i v případě spolupráce s  makléřem hraje velkou roli první dojem – tedy to, jak je Vám daný makléř sympatický, jak vystupuje a jaké informace Vám je schopen poskytnout. Je vhodné zjistit si, jakou má daný makléř praxi nebo zda má nějaké vzdělání v oboru a certifikaci. Kvalitní makléř by Vám měl bez problémů vysvětlit průběh celé spolupráce s realitní kanceláří a popsat kompletní služby, které Vám zajistí.  GALERIE REALIT s.r.o. se k těmto službám také smluvně zavazuje, díky čemuž klientům garantujeme profesionalitu a své maximální úsilí pro úspěšný prodej či koupi nemovitosti. Vhodné je také navštívit webové stránky kanceláře a přesvědčit se o kvalitě inzerce aktuálních nemovitostí (fotografie, popis aj.). Velké množství zájemců o spolupráci přichází do naší kanceláře díky osobnímu doporučení od spokojených klientů.

Podrobné informace o profesionálních službách, které nabízí makléři GALERIE REALIT  najdete v sekci Klientský servis. Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme také telefonicky či osobně.


05/2015
JB427528_Z_profimedia_0070458526Víte, že…

nejvyšší budovou světa je Burdž Chalífa – mrakodrap v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, který svým členitým tvarem připomíná rozvinutý květ tamější květiny Hymenocallis.
Tento mrakodrap byl postaven před šesti lety do výšky 828 m. Kromě titulu nejvyšší budova se tato stavba pyšní také tituly jako budova s největším počtem pater, s nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou, nejrychlejšími výtahy či nejvýše položeným bazénem.

V současnosti se však v Saudské Arábii buduje Kingdom Tower – mrakodrap, který by v roce 2019 měl tuto výšku překonat.


04/2015

HS


04/2015

Vlastnictví bytu

04 2015 OV DB


04/2015

Víte, že 

prodáváte-li byt, jste osvobozeni od daně z příjmu v případě, že:

 • vlastníte byt (v osobním či družstevním vlastnictví) alespoň 5 let, a to bez ohledu na to, zda v něm bydlíte, či nikoliv.
 • vlastníte byt v osobním vlastnictví, ve kterém jste alespoň dva roky měli trvalé bydliště a zisk z prodeje použijete na nákup jiné nemovitosti určené k vlastnímu bydlení

03/2015

Určení tržní ceny 

Velmi často se nás naši klienti ptají, jak lze přibližně určit tržní cenu nemovitosti.

Při určování tržní ceny nemovitosti je nutné zohlednit všechny možné působící faktory a následně při případném prodeji optimálně nastavit počáteční prodejní cenu.

Mezi hlavní působící faktory je třeba zahrnout zejména: stav, stáří, velikost a možné využití nemovitosti. Důležitým faktorem při stanovení ceny bytové jednotky je její vlastnictví, zda se jedná o byt v osobním vlastnictví či o byt družstevní.

Dále je nutné zohlednit lokalitu a umístění nemovitosti, dopravní dostupnost lokality, bezpečnost okolí, existenci zeleně, parků apod. Roli hraje také občanská vybavenost v okolí (školy, lékaři, obchody, restaurace atd.). Samozřejmostí je vyhodnocení případných kladů i záporů nemovitosti ve srovnání se stejnými nemovitostmi v okolí. Je potřeba vzít v potaz, že úplně vše, co v okolí nemovitosti působí pozitivně či negativně má tedy i vliv na hodnotu nemovitosti samotné.

Přibližnou tržní cenu následně můžeme odhadnout porovnáním s podobnými nemovitostmi v okolí, tedy porovnáním s nabídkou například na realitních serverech. Nesmíme však zapomenout, že z těchto nabídek mnohdy nelze vyčíst pravý stav nemovitosti, skutečný stav interiéru nemovitosti a další důležité informace.

Proto je vždy pro určení ceny nutné nemovitost osobně vidět. Z tohoto důvodu také doporučujeme se obrátit na odborníky v dané oblasti: na realitní makléře se znalostí lokality, trhu a s praxí v oboru. Naše realitní kancelář GALERIE REALIT s.r.o. disponuje informacemi z interních a dalších databází či statistik o provedených obchodech v dané lokalitě. Následné určení tržní ceny certifikovanými zkušenými makléři kanceláře GALERIE REALIT s.r.o. je velmi přesné a bere v potaz aktuální stav na trhu v dané lokalitě.


03/2015

03 HS


03/2015

Víte, že …

daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (dříve k dani z převodu nemovitosti) musíte podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byl proveden vklad práva do katastru nemovitostí. Záloha na daň z nabytí nemovitých věcí ve výši čtyř procent ze sjednané ceny musí být zaplacena nejpozději v poslední den lhůty pro podání daňového přiznání. Když je vypočtená daň vyšší než záloha, musíte zbytek doplatit do třiceti dní od doručení platebního výměru z finančního úřadu.


02/2015

Plus pro Vás – kompletní finanční poradenství


Kušnerová (1)Součástí týmu GALERIE REALIT s.r.o. je také finanční poradkyně Dagmar Kušnerová, která je klientům k dispozici po celou dobu naší spolupráce. Díky dlouholetým zkušenostem v oblasti financování úvěrů a hypoték může nabídnout komplexní a inovativní služby. Toto finanční poradenství se nesoustředí pouze na aktuální nabídku na trhu, ale umožňuje také zajištění exkluzivních podmínek.

„V rámci mého poradenství v oblasti úvěrů a hypoték volím individuální přístup založený na vzájemné důvěře. Mým cílem je zajistit klientům hypotéku a to vhodným výběrem banky dle požadavků a možností klienta RK.“

Časté dotazy v oblasti financování

Jaké podmínky musím splňovat, mám-li zájem o hypoteční úvěr?

Je potřeba mít požadovaný příjem a vhodnou nemovitost k zajištění vašeho úvěru.

Je pro získání hypotečního úvěru potřeba mít také vlastní finanční zdroje?

Vlastní finanční zdroje nejsou potřeba, pokud splňujete podmínky požadované bankou, naopak jsou výhodou pro       získání nižšího úroku u hypotéky.

Je možné vzít si hypoteční úvěr na družstevní byt?

Ano, v případě, že se byt do jednoho roku převede do osobního vlastnictví. Další z možností je zajištění vhodnou          nemovitostí v osobním vlastnictví, nebo také zajištění ručitelem.

Máte-li zájem o informace v oblasti úvěrů a hypoték, můžete zvolit osobní návštěvu, nebo níže uvedené kontakty:

Email: kusnerova@galerierealit.cz

Mobil: 603 898 239

Adresa: Jiráskova 647/3, Přerov 750 02


02/2015

Víte, že …

se od 1. ledna 2015 uplatňuje změna v občanském zákoníku, týkající se zrušení zákonného předkupního práva k nemovitosti?

Zákon nyní spoluvlastníkovi nemovitosti umožňuje prodat svůj podíl, aniž by měl povinnost jej nejprve nabídnout ostatním spoluvlastníkům.

Spoluvlastníci si však nyní mohou toto předkupní právo mezi sebou zřídit smluvně, díky čemuž budou mít i nadále možnost vzájemně odkoupit část sdílené nemovitosti jako první.

Našim klientům v této oblasti rádi zajistíme poradenský servis.