Za jak dlouho vyděláte na třípokojový byt? Nejdřív za 6 a půl roku

You are here:
Pokud by se nyní běžný český zaměstnanec rozhodl, že si ušetří na starší třípokojový byt jen ze svého platu, musel by veškeré výdělky ukládat stranou po dobu osmi let a jednoho měsíce. Tedy za nereálného předpokladu, že by během tohoto období neutratil ani haléř.

Nový byt o třech pokojích? Nejdříve našetříte za 6 a půl roku. Vyplývá to ze srovnání Deníku, který propočítal průměrné tuzemské mzdy po zdanění v jednotlivých regionech a aktuální ceny starších bytů o dispozici 3+1, jak byly v posledním půlroce nabízeny na inzertních webech.

Srovnání poukázalo na extrémní rozdíly mezi českými regiony. Například: Pražané sice berou suverénně nejvyšší průměrnou mzdu v zemi, jenomže ceny bytů jsou tam oproti ostatním regionům bez přehánění astronomické. Obyvatel metropole s pražským průměrným platem by nyní musel šetřit 15 let, aby si mohl pořídit starší třípokojový byt.

V Olomouckém kraji se pak lidé dostávají na hranici šesti a půl roku. Jak se situace bude dále vyvíjet a jak vlastně správně určit cenu nemovitosti, jsme se zeptali jednatelky realitní kanceláře GALERIE REALIT Kateřiny Zvonkové.

Můžete zmínit období vaší kariéry, kdy byly ceny nemovitostí úplně nejníže a naopak na špici a kolik v tu dobu stál byt 3+1?

Jako příklad můžu uvést rok 2013 – v této době nebyl v Přerově problém koupit byt 2+1 okolo 600 000 Kč a byt 3+1 za  790 000 Kč až 890 000 Kč. Nejdražší byty byly v době 2020-2021, v období covidové pandemie.

Jak se dle vašeho odhadu budou ceny dále vyvíjet? Porostou ještě?

Myslím si, že ceny nemovitostí jsou momentálně na svém vrcholu a začínají mírně klesat. Důvodem je především zvýšená úroková sazba úvěrů, která se šplhá k 7 % a také stále náročnější  požadavky banky při schvalování úvěru. Je kladen větší důraz na vlastní zdroje, což bývá zejména u mladých lidí problém. Navíc je aktuálním tématem zdražování cen energií a celková nejistota z budoucího období.

Jak správně stanovím cenu nemovitostí – bytu – při prodeji? Co vše musím zohlednit?

Pro správné stanovení ceny musím přihlédnout k vlastnictví bytu, rozdíl mezi družstevním a osobním vlastnictvím nám může při prodeji udělat rozdíl i 100 000 Kč a stále ne každý byt lze převést do OV.

Důležitá je také lokalita bytu, umístění v žádané lokalitě může cenu naopak i o sto tisíc navýšit. Musíme zohlednit i případné umístění bytu ve vyšším patře bez výtahu či zda se nejedná o přízemní byt – oba tyto faktory cenu snižují. No a co je taktéž důležité, je stav či rekonstrukce bytu – v těchto případech mohou být rozdíly v ceně až 500 000 Kč. Nejlépe uděláte, když se obrátíte na nás, a my vám se stanovením ceny pomůžeme. Vzhledem k tomu, že všichni makléři prošli certifikovaným kurzem Home Staging, jsme schopni byt připravit k prodeji tak, aby prodej byl atraktivní, rychlý a za co nejlepší cenu.

Zdroj: Denik.cz

Kateřina Zvonková, Jednatelka GR

Na otázky odpovídá

V realitách se pohybuje od roku 2006, v roce 2014 založila vlastní realitní kancelář, která je zároveň uměleckou galerií v centru města Přerova. Prodej nebo koupě nemovitostí by podle ní měla být příjemnou záležitostí, kterou za vás obstará makléř, kterému můžete věřit.