Daň z příjmu při prodeji nemovitosti ve výši 15 % se počítá z rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou nemovitosti. Částkou, ze které se daň vypočítává je právě onen rozdíl mezi cenou, za kterou jste nemovitost koupili a za kterou ji prodáváte. Neodvádí se tak z celé prodejní ceny, jak se občas mylně interpretuje.
Výjimky aneb kdy daň z příjmu při prodeji nemovitosti neplatíte
- Prodáváte po 5 nebo 10 letech od koupě – pokud jste si nemovitost pořídili před rokem 2021 a prodáváte ji po 5 letech od koupě, daň z příjmu při prodeji nemovitosti platit nemusíte. Od roku 2021 se tato lhůta zvyšuje na 10 let a říká se jí “časový test”.
- Bydlíte tu nejméně dva roky – pokud v nemovitosti bydlíte alespoň 2 roky, daň z příjmů při prodeji nemovitosti neplatíte. Výhodou je, že tu nemusíte mít trvalé bydliště. Stačí doložit výpisy z banky platby nájemného, energií a podobně.
- Pořídili jste si nové bydlení – koupili jste si za utržené peníze byt, dům, pozemek pro výstavbu nebo jste využili pro financování rekonstrukce? Pokud jste to stihli do 1 roku od prodeje, pak ani tehdy daň z příjmu při prodeji nemovitosti neplatíte. Podmínkou ale je, že jste v bytě nebo domě před prodejem opravdu bydleli.
- Nemovitost jste zdědili – pocházela nemovitost z dědictví? Pak daň z příjmu při prodeji nemovitosti také neplatíte.
Právnické osoby platí dan z příjmu vždy
V případě, že jste právnická osoba (podnikatel nebo firma) a prodaná nemovitost je součástí obchodního majetku firmy, žádné osvobození se vás netýká. Jako právnická osoba platíte při prodeji nemovitosti daň z příjmů vždy.
Co radí makléř
„Nejste si jistí, jestli se vás daň z příjmu při prodeji nemovitosti týká nebo co je potřeba zařídit? Nestyďte se poradit s makléřem. U nás v Galerii realit spolupracujeme se zkušenými daňovými poradci, kteří mají právo v malíčku.“