1 den v životě makléře

You are here:
Co obnáší práce realitního makléře a co vše pro vás dokáže zařídit? Jedno dopoledne v realitní kanceláři, přesněji v GALERII REALIT v Přerově, strávila i redaktorka Deníku. BARBORA BUREŠOVÁ Přerov

Je 8.30 hodin ráno, když přicházím do GALERIE REALIT v Přerově. Právě v tuto dobu se tu totiž obvykle setkávají zdejší realitní makléři a další pracovníci, aby si ujasnili, co je během dne čeká, a pustili se do práce. Já se k nim na jedno dopoledne přidávám, abych zjistila, co všechno jejich každodenní práce obnáší. 

 

Jako první mě přivítá manažerka GALERIE REALIT Kateřina Zvonková ml. a představí mi další pracovníky. „Máme tady aktuálně dva realitní makléře – Danu Neblovou a Marka Holého. Ve vedlejší kanceláři sídlí moje maminka Kateřina Zvonková, jednatelka kanceláře, která se realitní činnosti věnuje také, ovšem hodně času už musí trávit také tady v kanceláři s běžnými provozními záležitostmi,“ vysvětluje.

 

V moderním prostředí GALERIE REALIT na první pohled zaujme jedna zvláštnost, kterou v běžných realitkách neuvidíte. Po celý rok se tu totiž konají výstavy. Tentokrát jde o výstavu fotografií Jiřího Hory s názvem Peru – Bolívie – Chile. „Nejčastěji vystavujeme právě fotky. Ale měli jsme už i obrazy, například pana Hudečka, rodáka z Přerova, který maluje abstraktní obrazy,“ zmiňuje Kateřina Zvonková ml. 

 

To už mě ale čeká můj první „výjezd do terénu“. Jednou z poskytovaných služeb GALERIE REALIT je i vyklízení bytů, a právě to jedu zkontrolovat s makléřkou Danou Neblovou. „Předala jsem klíče firmě, která byt vyklízela, a teď jdu ověřit, zda je byt řádně vyklizený, abychom ho mohli předat novým majitelům,“ vysvětluje. „Takových výjezdů či schůzek má makléř přes den tak tři až čtyři. Dopoledne jde zpravidla o takové záležitosti, které neřešíme se zájemci, protože ti většinou mohou až odpoledne. Jde právě třeba o tuhle kontrolu. Odpoledne jsou zase například nábory nemovitostí či prohlídky se zájemci,“ dodává Dana Neblová. 

 

Když přijíždíme do bytu, zjišťujeme, že úklid firma provedla v pořádku. Byt je téměř úplně prázdný. „Například ten koberec v obýváku tady noví majitelé chtěli nechat. Kuchyňská linka a sporák samozřejmě k bytu patří, takže to zůstává vždycky,“ říká makléřka. Zanedlouho nás čeká další cesta, tentokrát musíme roznést letáčky. „Jeden náš klient hledá ke koupi byt v této lokalitě, což jsme již zveřejnili na našich stránkách i na sociálních sítích. Ne všichni však mají přístup k internetu, proto rozneseme ve vybraných ulicích letáčky, což zvýší šanci, že klientovi najdeme to pravé. “ vysvětluje Dana Neblová. 

 

Letáčky jsou ve schránce a vracíme se opět do GALERIE REALIT v Jiráskově ulici. Během krátké pauzy před dalším výjezdem mi manažerka Kateřina vypráví, jaké akce pro své klienty občas pořádají – jde o volnočasové věci, jako například Den dětí nebo Drakiáda. 

 

Mezitím přijíždí do kanceláře další z makléřů Marek Holý a vypráví o svém dnešním programu. „Moje dnešní první schůzka proběhla v osm hodin ráno, kdy se zájemce přijel podívat na restauraci zde v Přerově, kterou mám v nabídce. Poté mě neplánovaně kontaktoval prodávající bytu, že by jej potřeboval předat o něco dříve, odtud zrovna jedu,“ popisuje. V další části mého programu se stanu přímo potenciálním zájemcem o byt. Na jeho prohlídku mě bere jednatelka Kateřina Zvonková. „Většinou tak hodinu předem zájemcům připomínám termín prohlídky a zároveň tak mám jistotu, že schůzka platí. Na každou prohlídku se předem připravuji a beru si s sebou veškeré materiály, abych mohla zájemcům zodpovědět všechny dotazy,“ upozorňuje. „Já se však snažím všechny náležitosti zájemcům přiblížit už v inzerátech,“ říká Kateřina Zvonková, zatímco vcházíme do nabízeného bytu. „Výhodou tohoto bytu je to, že je po kompletní a vkusné rekonstrukci. Také je v osobním vlastnictví, není na něm žádný dluh a jsou zde minimální náklady na bydlení,“ informuje makléřka a jednatelka společnosti. 

 

„Pro mě je základem mít s klienty stoprocentní vztah a důvěru, když jim v jejich nepřítomnosti chodíte domů. Je ideální, aby klienti mohli důvěřovat mně a já jim,“ doplňuje k práci makléře. 

 

Po návratu zpět do GALERIE REALIT mi dále jednatelka Kateřina Zvonková vypráví, co zajímavého je ještě dnes čeká – předání nemovitosti novým majitelům. „Je to trošku slavnostnější záležitost. My se ale samozřejmě nevyhneme i administrativě, jako je nachystat předávací protokol. Klienti si tam stvrdí, že si například na místě předali klíče. Noví majitelé si byt projdou, odsouhlasí, že je vše v pořádku, poděkujeme si za spolupráci, popřejeme jim pěkné bydlení a předáme i láhev šampusu na oslavu. Největší radost nám udělá, když jsou klienti spokojení a napíšou nám pěknou recenzi. To je nejlepší odměna za naši práci. Někdy se i stane, že přijdou sem k nám s bonboniérou nebo s kytkou, a to jsou velmi příjemné okamžiky, ze kterých mám radost,“ dodává jednatelka GALERIE REALIT Kateřina Zvonková.

Zdroj: Denik.cz