Tržní cena nemovitosti a jak se určuje

You are here:
Stav bytu nebo domu, lokalita, ceny podobných nemovitostí na trhu. Tržní cenu nemovitosti ovlivňuje řada faktorů. Jak se určuje tržní cena a jak probíhá její odhad v realitní kanceláři?

Určit tržní cenu nemovitosti je potřeba, když se chystáte nemovitost prodat, pro potřeby dědictví a v řadě dalších případů. Při jejím určování je nezbytné zohlednit všechny faktory, které by ji mohly ovlivnit.

Stav nemovitosti na jednom z prvních míst

Mezi hlavní faktory patří současný stav nemovitosti. Jak je nemovitost stará? Jaká je její velikost? Je v původním stavu nebo po rekonstrukci? Jaké je její případné další využití? Posoudit stav nemovitosti je možné pouze osobně přímo na místě. Proto je důležité domluvit se s makléřem na prohlídce dané nemovitosti pro správně nacenění. 

Vlastnictví a lokalita hrají roli

Z pohledu umístění nemovitosti je zásadní posoudit, v jaké lokalitě se nachází. V případě komerčních prostor tu je proto důležitá dopravní dostupnost, zasíťování nebo klasifikace pozemku.

V případě soukromých nemovitostí pak navíc ještě občanská vybavenost, bezpečnost okolí, dostupnost parků, lesů nebo veřejné zelené případně územní plány města.

Velkou váhu při posuzování tržní ceny pak má také vlastnictví nemovitosti. Především fakt, jestli je nemovitost v osobním nebo družstevním vlastnictví, zda není zatížena exekucí nebo není v držení více majitelů.

Přibližnou tržní cenu určují podobné nemovitosti

Přibližnou tržní cenu následně můžeme odhadnout porovnáním s podobnými nemovitostmi v okolí, tedy porovnáním s nabídkou například na realitních serverech.

Nesmíme však zapomenout, že z těchto nabídek mnohdy nelze vyčíst pravý stav nemovitosti, skutečný stav interiéru nemovitosti a další důležité informace. Také nevíme, za jakou cenu se zveřejněná nemovitost skutečně prodala, zda nedošlo k jejímu zlevnění. 

Jak se tržní cena nemovitosti určuje?

Pro určení tržní ceny nemovitosti je nezbytná osobní návštěva makléře. Zhodnotí při ní stav nemovitosti, stav okolí, díky svým znalostem posoudí lokalitu, ve které se nemovitost nachází a odhadne její cenu na trhu s nemovitostmi.

Makléř pak při určování tržní ceny využívá také interní databáze a statistik o prodejích nemovitostí v okolí, případně může udělat rešerši územního plánu obce nebo jiných databází. Výsledkem je tržní cena, která velmi přesně určuje současnou hodnotu nemovitosti na realitním trhu.

Kateřina Zvonková, Jednatelka GR

Co radí makléř

„Nebojte se oslovit makléře, který vám připraví tržní odhad ceny nemovitosti. Ať už se chystáte nemovitost prodat nebo jde o dědictví, jsme tu pro vás.“