Kupujete pozemek nebo nemovitost? 9x na co si dát pozor

You are here:
Koupili jste byt nebo dům? Chystáte se stavět? Máme pro vás seznam věcí, na které je dobré dát si pozor ještě předtím než sbalíte krabice nebo poprvé kopnete do země.

Koupě ani prodej nemovitosti asi není nic, čím byste se zaobírali každý den. Využijte proto náš seznam a před koupí nemovitosti si projděte 8 bodů, na které je dobré se zaměřit. Vyhnete se tak případným pozdějším problémům s novým domem, bytem nebo pozemkem. 

1. Pozemek

při stavbě rodinného domu je pozemek tím prvním, čemu je potřeba věnovat pozornost. Zkontrolujte si pečlivě lokalitu, velikost pozemku i terén. Větší pozemek poskytne dostatek soukromí, péče o něj ale zabere spoustu času. Svažitý terén sice poskytne krásný výhled, ale jeho úpravy vyjdou rozhodně dráž.

2. Příjezdová a přístupová cesta

Zjistěte si, v jakém stavu je příjezdová cesta na váš pozemek nebo jak vypadá přístupová cesta k vašemu bytu nebo domu opravdu pečlivě. Zjistěte si také v Katastru nemovitostí, komu příjezdové cesty patří.

3. Stavební povolení

Na stavební úřad musíte vyrazit ještě předtím, než se pustíte do práce. Přichystejte si:

  • vyplněnou žádost o stavební povolení,
  • výpis z katastru nemovitostí,
  • projektovou dokumentaci,
  • seznam osob nebo firem, které zajišťují stavbu,
  • kdo a kdy bude provádět stavební kontroly,
  • seznam účastníků celého procesu aj.

Úřad má na vyjádření 30 dní.

4. Hypotéka

Vyřídit hypoteční úvěry doporučujeme už ve chvíli, kdy se rozhodnete pro budoucí pořízení nemovitosti. Dopředu si zjistěte, na jaký úvěr dosáhnete a v jaké výši je potřeba mít vlastní zdroje. Realitní makléř se vás už při zájmu o prohlídku může zeptat, jestli máte zajištěno financování a odhadnout tak, jak dlouho může celý proces trvat. 

⭐ Tip: Ohledně finančního poradenství k zajištění hypotéky se můžete obrátit i na naše makléře, kteří spolupracují s ověřenými poradci.

5. Předání

Při předávání bytu, domu nebo pozemku si pečlivě projděte detaily a pokud zjistíte nějaké nedostatky, zaneste je do předávacího protokolu. Nic nevynechejte, podle něj by měl původní majitel zajistit opravy, na kterých jste se dohodli. Je možné, že s k němu vrátíte i po několika letech, proto je důležité ho nezanedbat. 

6. Placení

Pokud máte o nemovitost vážný zájem, složte realitní kanceláři blokovací depozitum (rezervační poplatek). S makléřem se domluvíte, zda bude odečteno z kupní ceny nebo jestli vám ho při podpisu kupní smlouvy vrátí na účet. Tuto informaci zaneste také do Smlouvy o složení blokovacího depozita.

7. Reklamace

Občanský zákoník umožňuje kupujícím reklamovat skryté závady až do pěti let od podpisu kupní smlouvy.

8. Břemena

Zda je nemovitost zatížena zástavním právem nebo věcným břemenem zjistíte v katastru nemovitostí, kde zadáte katastrální území, parcelní číslo, číslo  jednotky, číslo popisné, případně pokud znáte přímo list vlastnictví, který si můžete vyžádat na příslušném katastrálním území nebo Czech Pointu.

9. Trvalý pobyt

Ve chvíli, kdy se stanete majitelem nemovitosti do které se plánujete nastěhovat, navštivte městský nebo obecní úřad a vyplňte Přihlašovací údaje k trvalému pobytu. Nezapomeňte si s sebou vzít výpis z katastru nemovitosti k nemovitosti, které jste vlastníkem.

Dana Neblová Makléřka GR

Co radí makléř? 

„Koupě domu nebo pozemku zahrnuje řadu úkonů, které je potřeba provést velmi pečlivě. Součástí je také několik smluv a dokumentů, které budou do budoucna klíčové pro prokázaní vlastnictví nebo pro financování nákupu nemovitosti. Proto vždy doporučuji svěřit prodej zkušeným a spolehlivým makléřům, kteří všechno pečlivě ohlídají za vás.“