Jak dobře prodat chatu nebo chalupu

You are here:
Poptávka po chatách a chalupách v posledních letech vystřelila nahoru téměř o 40 %. Jsme národem chatařů (i chalupářů), při náročné práci a životě ve městě si moc dobře uvědomujeme, jak vzácné je mít svůj kousek ráje, kam se dá kdykoliv odjet. Jestli přemýšlíte o tom, že svou chatu nebo chalupu nabídnete k prodeji, je právě teď ideální čas.
Jak dobře prodat chatu a chalupu GR

Chaty a chalupy už nejsou jen výsadou “lufťáků”, kteří si chtějí oddechnout od shonu a veder ve městě. Stále častěji u našich klientů zaznamenáváme poptávku po rekreačních objektech i od lidí, kteří žijí v rodinných domcích ve městech, ale i na vesnicích. 

S rostoucí poptávkou však bohužel neroste počet chat a chalup, které by se mohly objevit v nabídce. Jen za poslední roky proto cena některých rekreačních objektů vyrostla až o neuvěřitelných 60 %.

Přestože s omezenou nabídkou lidé často slevují ze svých požadavků, máme pár tipů na to, jak svou chatu nebo chalupu prodat za co nejlepší cenu. 

Jak prodat chalupu co nejlépe?

 1. Přípojky na elektřinu, vodu a odpad – přestože jsou horské chatičky bez elektřiny a se suchým záchodem určitě romantickým místem, lidé dnes hledají chaty a chalupy, na kterých mohou trávit více času. Pokud je tedy vaše chata připojena na sítě a vodovod, máte vyhráno. A pokud není? Zjistěte si na obci, jestli je možné je v budoucnu připojit nebo ne. Podle toho se bude odvíjet také tržní cena nemovitosti.

   

 2. Příjezdová cesta – vede k chalupě příjezdová cesta, která je sjízdná běžným osobním autem? Bude sjízdná také v zimě? I tohle bude potenciální kupce zajímat.

   

 3. Stáří a stav chalupy – jestli už dlouho odkládáte rekonstrukci, je dobré poradit se s odborníkem, jestli se do ní pustit ještě před prodejem nebo ji raději odložit. U velmi starých chat a chalup se může jednat o zásahy, které by cenu nemovitosti mohly snížit. U jiných jde zase o krok, který vám pomůže chalupu prodat za mnohem lepší cenu. Poraďte se proto vždy se zkušeným makléřem než se sami do změn pustíte.

   

 4. Lokalita – zatímco dříve se prodávaly chalupy zhruba do 40 minut dojezdové vzdálenosti od místa bydliště, dnes už je běžné pořídit si chatu vzdálenou klidně 100 kilometrů. Nejžádanějšími lokalitami jsou mezi našimi klienty z Olomouckého kraje stále Beskydy, Jeseníky nebo Hostýnské vrchy, stále častěji se ale prodávají i chalupy a chaty na méně známých nebo dostupných místech.

   

 5. Připravenost na prodej – také u prodeje chat a chalup platí, že nejdůležitější je první dojem. Pokud jste na chatu moc nejezdili, kolem plotu roste vysoká tráva a interiér zdobí nábytek, který jste neměli kam dát, je čas pozvat si odborníky na homestaging. Pomohou vám chalupu připravit k prodeji tak, aby se tam kupující cítili příjemně, nafotí ji tak, aby získala přední příčky mezi realitními inzeráty a poradí s drobnými úpravami, které mohou ovlivnit cenu nemovitosti. 
Nejprodávanější jsou chaty a chalupy na horách. Naši makléři si ale umí poradit i s prodejem chat v méně atraktivních lokalitách.

Když to shrneme, je největší zájem o chaty a chalupy v atraktivních lokalitách, které je rovnou možné využívat, a pokud možno celoročně. To jsme vás asi moc nepřekvapili, viďte.

Naši makléři vám ale pečlivě poradí také s chalupami, které by bylo dobré rekonstruovat nebo jsou na méně dostupných místech. Připraví je společně s vámi k prodeji a pomohou chalupu prodat za tu nejlepší cenu. 

⭐ Chtěli byste koupit chatu nebo chalupu a nedaří se vám? Ozvěte se našim makléřům, svou nabídkou vám mohou zasílat přednostně.