Home Staging: Jak nemovitost připravují k prodeji profíci?

You are here:
Co je to homestaging? Pojďme se společně podrobně podívat na to, co stojí za úspešnou prezentací nemovitosti.

Možná jste si někdy všimli, jak velký je rozdíl mezi prezentací nemovitosti k prodeji od profesionálních makléřů a na běžných inzerátech. Tajemství úspěšné prezentace nemovitosti, kterou chcete prodat, totiž tkví v tzv. Home Stagingu. Jak nemovitost k prodeji připravují opravdoví profíci a k čemu je to dobré?

Cílem Home Stagingu je ukázat nemovitost v nejlepším světle

Zašedlé fotky, drobnosti a nepořádek v rozích pokojů, zahradní nábytek na trávníku nebo rozbahněná příjezdová cesta. Věci, na které jste si dávno zvykli a na fotkách je ani nevidíte. Profesionální makléř je ale odhalí na první pohled. Pokud chcete nemovitost prodat výhodně a za nejlepší cenu, obraťte se na něj, aby vám pomohl s Home Stagingem. 

Co je to „Home Staging“?

Jde o přípravu nemovitosti k prodeji nebo pronájmu a její profesionální prezentaci na realitním trhu. Kromě kvalitních fotografií a videí spočívá také v odstranění rušivých předmětů v místnostech, na fasádě nebo zahradě, nasvícení a přípravě prostor před příchodem zájemce o nemovitost. 

Fotografie obýváku před homestagingem
Fotografie stejného obýváku po provedení homestagingu naším makléřem

10 x proč byste měli chtít využít Home Staging před prodejem nemovitosti

  1. Pomůže na první pohled zvýraznit vaši nemovitost mezi jinými nabídkami.
  2. Přiláká více zájemců.
  3. Pomůže prodat nemovitost rychleji.
  4. Přináší lepší nabídky za vyšší cenu až o 15 %.
  5. Při prodeji více nemovitostí vám dělá lepší jméno.
  6. Zorganizujete si věci ještě před stěhováním.
  7. Pomůže zájemcům zorientovat se v prostoru a využít ho.
  8. Lépe zviditelní dominanty prostoru, kvalitní materiály nebo dispozice.
  9. Pomůže vám zbavit se nepotřebných věcí.
  10. Zvyšuje kredibilitu prodávajícího.

Nejčastější chyby? Příliš mnoho osobních věcí a fotky ze špatných úhlů

Mezi nejčastější chyby při přípravě nemovitosti k prodeji patří osobní věci rozložené po bytě nebo zahradě, fotky členů rodiny na zdech, mizerné osvětlení nebo neprofesionální fotky. Pro prodávajícího jsou přirozenou součástí nemovitosti, ale makléř ihned odhalí nedostatky, které se dají snadno napravit bez velkých investic.

Kuchyně před Home Stagingem
Kuchyně pro dobře provedeném Home Stagingu

„Cílem Home Stagingu není klamat kupujícího nebo skrývat vady,“ upozorňuje Kateřina Zvonková. „Jde především o to, vyzdvihnout přednosti dané nemovitosti, představit je tak, aby si kupující vybral právě tuto nemovitost, a pomocí drobných úprav jej nadchnout pro koupi vašeho domu, bytu nebo pozemku.“

Makléři Galerie realit proto u Home Stagingu v interiéru nejčastěji začínají u správného osvětlení, které navodí příjemnou atmosféru. Součástí Home Stagingu jsou ale i příjemné vůně, namazané panty, čistá okna, čistě povlečené polštáře nebo nový přehoz na sedačce, odstranění nepotřebného nábytku, koberečků a osobních věcí. 

„Osvědčilo se nám připravovat nemovitosti pomocí Home Stagingu už proto, že prodávaná nemovitost působí důvěryhodněji,“ říká Kateřina Zvonková. „Prodávající pak nemovitost prodá zákonitě za vyšší cenu, a to až o 15 %. Rychleji se také schází nabídky a prodej nemovitosti se pomocí Home Stagingu dá urychlit o řadu dní.“

Ložnice před
Stejná ložnice po Home Stagingu

Jak na Home Staging?

Základní principy Home Stagingu můžete při přípravě nemovitosti uplatnit sami. Začněte pořádným úklidem, odstraňte nepotřebné věci, schovejte poštu, účtenky nebo sundejte magnetky na ledničce. Před focením rozsviťte lampičky a světla, naaranžujte do vázy květiny. 

Na venkovní prostory se podívejte opravdu kritickým okem a odstraňte vše, co by neprošlo ani kontrolním pohledem vaší tchýně. Zatravněte suchá místa na trávníku, ukliďte nářadí, natřete altánek nebo houpačku, smotejte zahradní hadice a zrušte rumiště na konci zahrady. 

Doporučujeme však využít služby profesionálních makléřů, kteří za sebou mají jak kurzy Home Stagingu, tak řadu prodejů nemovitostí, kde tyto znalosti uplaťnují. Pomohou vám s profesionální přípravou, nafocením i vystavením nemovitosti, stejně tak jako připraví nemovitost na samotnou prohlídku zájemcem.

Kateřina Zvonková, Jednatelka GR

Co radí makléř

„Pro naše klienty běžně připravujeme nemovitosti k prodeji pomocí Home Stagingu,“ říká Kateřina Zvonková, jednatelka Galerie Realit. „Máme na to vyškolené makléře, kteří vědí, jak nejlépe nemovitost připravit. Ostatně, máme interní seznam přípravy nemovitostí k prodeji, který zahrnuje více než 100 položek a úkonů, kterým je potřeba věnovat pozornost – od povlaků na polštáře až po zahradní hadice nebo fasádu.“