Rozdíl mezi Znaleckým posudkem a Vyjádřením k tržní ceně nemovitosti

You are here:
Přemýšlíte o prodeji nemovitosti a zajímá vás její tržní cena? Nebo vyřizujete pozůstalost a potřebujete tržní odhad pro notáře?
Jaký je rozdíl mezi znaleckým posudkem a tržním odhadem?

Potřebujete znalecký posudek a nevíte na koho se obrátit? A jaký je vlastně rozdíl mezi znaleckým posudkem a vyjádřením k tržní ceně nemovitosti?

 Znalecký posudek a Vyjádření k tržní ceně nemovitosti jsou odlišné věci, které se využívají k jiným důvodům.

Co je znalecký posudek?

Znalecký posudek zpracovává znalec na základě tabulek Ministerstva financí a zahrnuje do něj takové faktory, jako jsou parametry stavby, pozemek, rozvody, stav nemovitosti nebo její energetickou náročnost. Nepočítá s faktory, které mají pro potenciální kupce velkou hodnotu, jako například občanská vybavenost v blízkosti či specifika dané lokality – tedy například když pod okny domu projíždí denně tisícovky aut nebo se naopak dům nachází v klidné lokalitě v blízkosti parku.

Co je vyjádření k tržní ceně? 

Při zpracovávání Vyjádření k tržní ceně zpracovatel hledí zejména na to, za kolik se prodávají srovnatelné nemovitosti v blízkém okolí a jak rychle, orientuje se tedy hlavně podle aktuální situace na trhu. Ačkoliv se tak může zdát, že odborníka potřebujete jen pro znalecký posudek, kdežto Vyjádření k tržní ceně zvládnete sami na základě porovnání inzerátů, nenechte se mýlit. Zásadní problém spočívá v tom, že na realitních serverech vidíte ceny nabídkové. Naopak nevíte, za kolik se skutečně nemovitosti prodaly (neznáte ceny realizované). Inzeráty na realitních serverech mohou mít ceny podhodnocené nebo naopak přemrštěné. Nemovitosti tam mohou viset měsíce zcela bez odezvy a s absurdně vysokými cenami jen dofukovat tzv. realitní bublinu.

Vyjádření k tržní ceně vždy s odborným makléřem

Takže pozor – odhadovat si tržní cenu na vlastní pěst může být ztráta času i peněz, a to obzvlášť, když se budete řídit tím, co čtete v inzerátech. Raději si objednejte Vyjádření k tržní ceně nemovitosti u jednoho z našich makléřů a dozvíte se v krátké době, jaká je tržní hodnota vašeho bytu, domu, pozemku nebo komerčního objektu. 

Dana Neblová, Makléřka GR

Co radí makléř

„Nebojte se kontaktovat zkušené makléře. Velice rádi vám Vyjádření k tržní ceně nemovitosti vyhotovíme. V případě, že nám poté nemovitost svěříte k prodeji, budete jej mít samozřejmě zdarma.“