Zdědil jsem nemovitost, a co teď?

You are here:
Zdědili jste nemovitost a rozhodujete se, zda si ji máte ponechat či prodat? V tomto článku najdete několik tipů, které vám pomohou s rozhodnutím.

Co je důležité zjistit?

Když ukončíte dědické řízení, čeká vás ještě dlouhý proces. Prvním a nejdůležitějším krokem je zjistit si co nejvíce informací o nemovitosti. Na vašem checklistu by určitě neměly chybět tyto otázky:

  1. V jakém stavu je daná nemovitost?
  2. Vážou se k nemovitosti probíhající soudní spory nebo věcná břemena?
  3. Jsou s nemovitostí spojené nějaké dluhy či exekuce?
  4. Má nemovitost (zejména starší) platnou kolaudaci

Jediné s čím si nemusíte lámat hlavu, jsou daně, jelikož stát dědickou daň zrušil. 

Rozhodnutí o budoucnosti nemovitosti

Jakmile máte v ruce všechny papíry, začíná proces rozhodování. Na výběr máte v zásadě ze tří možností: prodej, pronájem, nebo ponechání si nemovitost pro sebe

Proměňte dědictví ve své bydlení 

V případě, že chcete v nemovitosti bydlet, je důležitý hlavně její technický stav. Bydlet ve svém je sice lákavá nabídka, ale oprava staršího domu má svá úskalí a pokud nejste zrovna kutil Tim, může se cena rekonstrukce vyšplhat do takových výšin, že se ze snového bydlení stane jen bezedná jáma, která z vás vysaje jak úspory, tak i veškerou energii.

 Využijte možnosti pronájmu 

Pokud v nemovitosti nechcete bydlet, ale zároveň si ji chcete ponechat – pronájem je jasná volba. Starší byt či dům bude pravděpodobně vyžadovat opravy. Zde si opět dejte pozor, aby se s z investiční nemovitosti nestala kvůli ceně oprav noční můra. 

Finanční náročnost můžete vyřešit i tím, že dům či byt necháte opravit přímo nájemníka (za slevu na nájemném). Pohlídejte si však kvalitu zpracování rekonstrukce, ne vždy totiž taková “výhodná spolupráce” vede ke zhodnocení nemovitosti. 

Při celkovém výpočtu výnosů se také vyplatí počítat spíše s 10 nájmy než s 12, protože nájemníci se mohou měnit. Nezapomeňte také na provozní opotřebení a případnou celkovou cenu rekonstrukce. To vše hraje roli v rozhodnutí nejen o výši nájmu, ale také o tom, jestli se pronájem vlastně vyplatí. Často se totiž setkáváme s případy, kdy je výhodnější velký dům či byt prodat a z jejich prodeje koupit např. dva malé byty, které budou z hlediska investice perspektivnější. 

Pokud si nejste jistí, jak stanovit výši nájmu, ozvěte se nám. Přijedeme a zdarma vám poradíme, jak si správně nastavit podmínky pronájmu. 

Prodej jako jistota

Prodej je v zásadě nejjednodušší ze všech možností. Dle stavu, lokality a stáří stanovíte cenu a pak už jen čekáte na kupce. Jediným problémem je, pokud nemovitost zdědilo více členů rodiny, kteří se spolu nedokáží dohodnout. V tomto případě je zkušený realitní makléř ideální volbou, protože může, jako nezaujatá osoba, dědice naladit při prodeji na stejnou notu. Ať už máte vyřešeno, co s nemovitostí uděláte, nebo jste stále ve fázi rozhodování, doporučujeme si projít náš článek o pravidlech prodeje v roce 2024 (Odkaz na pravidla prodeje v roce 2024). 

V případě, že svoji nemovitost chcete prodat a nejste si jistí cenou, neváhejte nás kontaktovat. Přijedeme za vámi a zdarma pomůžeme stanovit částku na základě lokality, stavu nemovitosti a aktuálních tržních trendů.