Kroky při prodeji nemovitosti v roce 2024

You are here:
Efektivní prodej nemovitosti nemusí být náročný, když se na něj dostatečně připravíte. Máme pro vás stručného průvodce důležitými kroky, na které byste určitě neměli zapomenout.

 

    1. Papíry a dokumenty

Ještě předtím, než začnete svou nemovitost nabízet na trhu, je důležité ji řádně připravit. Pokud chcete prodat rychle, mějte u sebe následující dokumenty:

      • Nabývací titul nemovitosti, to může být kupní nebo darovací smlouva, případně dědické rozhodnutí. 
      • List vlastnictví nebo také výpis z katastru nemovitostí.
      • Náklady na služby, což může být prohlášení vlastníka nebo vyúčtování za poslední rok.


Pokud prodáváte rodinný dům, doporučujeme si zajistit
projektovou dokumentaci a nezapomeňte ani na průkaz energetické náročnosti budovy (průkaz vystavují kvalifikovaní energetičtí specialisté a cena se pohybuje od 3000 do 8000 Kč). Při prodeji jak domu, tak i pozemku platí, že potřebujete znát čísla parcel a katastrální území. Rozlohu, způsob užití a snímek katastrální mapy můžete nechat na nás. 

Při pronájmu si nelamte hlavu s nájemní smlouvou, tu vám totiž vyhotovíme přímo pro konkrétního nájemce.

    2. První dojem

Byt nebo dům může být láska na první pohled a my víme, jak tomu pomoct. Nemusíte hned rekonstruovat koupelnu, nebo měnit podlahu, ale dejte pozor, aby všude byly funkční žárovky, nekapal vám kohoutek a bylo uklizeno. U starších nemovitostí se vyplatí i vymalovat, můžete tak za poměrně malé náklady zvýšit prodejní cenu. To platí dvojnásob v případě, že se v interiéru kouřilo. V tu chvíli doporučujeme vyměnit závěsy i koberce a také hodně větrat. Zamaskujete nepříjemný odér a nemovitost chytne druhý dech. Nezapomínejte ale ani na exteriér. Příjezdová cesta a zahrada výrazně ovlivňují první dojem potenciálního kupce. Čistota a estetika hrají zásadní roli.

   3. Správné nastavení ceny a efektivní vyjednávání

Pokud si nejste jisti, v jaké cenové hladině se vaše nemovitost pohybuje, je vhodné zvážit spolupráci se zkušenými makléři, kteří se vyznají v aktuálních trendech. Pokud cenu nastavíte příliš vysoko, může se stát, že nemovitost bude v inzerci dlouho a zájemci získají pocit, že je s ní něco v nepořádku (vyhodnotí ji jako tzv. “ležák”). Proto vždy nastavujeme cenu tak, aby na ni přišly okamžité reakce. 

    4. Jak je to s realitkou?

Pokud se chcete vyhnout zbytečnému stresu a hodinám času na prohlídkách, obraťte se na zkušené realitní makléře. U nás to funguje jednoduše – nejdříve si společně stanovíme kupní cenu, kterou navýšíme o provizi, abyste vy, jako prodávající dostali přesně takovou částkou, jakou požadujete. 

V Galerii realit navíc umíme pomoct i s tzv. home stagingem, kdy z vašeho domu nebo bytu vytvoříme přitažlivý prostor, který kupce více zaujme. Samozřejmostí je, že dohlédneme na jednotlivé právní kroky a postaráme se, aby vše proběhlo bezpečně a co nejvýhodněji. Vy tak můžete jen v klidu přemýšlet, jak investujete peníze z prodeje. 

My se o vše postaráme.